گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : 1398/07/02 - 11:55
كد :47

مصرف زغال فعال در زیبایی

زغال فعال نوعی زغال است که دارای سوراخ و روزنه های بسیار ریز است و توانایی عبور دادن مواد مایع مانند آب را از داخل خود دارد. یکی از عمده ترین تفاوت های میان زغال فعال و زغال معمولی وجود همین روزنه ها در داخل آن است. زغال فعال کاربردهای فراوانی دارد که در این مقاله به بررسی تعدادی از موارد آن خواهیم پرداخت.

زغال فعال نوعی زغال است که دارای سوراخ و روزنه های بسیار ریز است و توانایی عبور دادن مواد مایع مانند آب را از داخل خود دارد. یکی از عمده ترین تفاوت های میان زغال فعال و زغال معمولی وجود همین روزنه ها در داخل آن است. زغال فعال کاربردهای فراوانی دارد که در این مقاله به بررسی تعدادی از موارد آن خواهیم پرداخت.
 اگر به فیلترهای تصفیه آب دستگاه های تصفیه آب خانگی دقت کنید میتوانید زغال فعال را در آن به راحتی ببینید. به دلیل از بین رفتن خاصیت تصفیه کنندگی زغال پس از مدتی باید نسبت به تعویض فیلتر اقدام نمایید چرا که دیگر زغال موجود در فیلتر دستگاه شما قابلیت تصفیه آب را نخواهد داشت. در برخی از ماسک های فیلتر دار تصفیه هوا نیز زغال فعال وجود دارد.
امروزه این ماده ارزشمند در میان مردم بسیار محبوب و پرطرفدار واقع شده است چرا که میتوانید از آن در تهیه ماسک ها و سفید کردن دندان ها استفاده کنید.

سفید کردن دندان با زغال فعال

به علت مصرف قهوه، چای و سایر نوشیدنی ها لکه هایی روی دندان ها ایجاد می شود. برای داشتن دندان های درخشان می توانید از این نوع زغال، استفاده کنید چون استفاده از آن مقرون به صرفه است و ماده ای طبیعی است.  خمیر دندان حاوی زغال فعال در به تاخیر انداختن ظهور لکه بر روی دندان ها تاثیر زیادی دارد. هنگام انتخاب خمیر دندان زغالی، خمیر دندانی را انتخاب کنید که حاوی افزودنی نباشد. به علاوه باید یادآور شویم که این نوع زغال، تنها لکه های سطحی را از بین می برد. بی شک یکی از گران قیمت ترین خمیر دندان های موجود در بازار خمیر دندان تهیه شده از زغال فعال است، خودتان این امکان را در منزل دارد که خمیر دندانی با ویژگی های خمیر دندانهای تهیه شده از این ماده را در دستان خود داشته باشید اگرچه به هنگام استفاده از زغال فعال‌شده به عنوان مکمل خمیردندان زیاد جذاب نخواهد بود؛ اما مسواک کردن دندان‌ها با این زغال فعال‌شده‌ای که به خمیردندان خود اضافه کرده‌اید، با تشکیل جرم مقابله کرده و لک‌های روی دندان‌ها را از بین می‌برد،

 

زغال فعال سفید کننده دندان

برای سفید کردن دندان ها با زغال فعال، مسواک خود را خیس کنید سپس آن را در پودر زغال فعال بزنید. سپس همان طوری که همیشه دندان هایتان را مسواک می زدید مسواک بزنید. به قسمت هایی از دندان ها که لکه های بیشتری دارند توجه بیشتری کنید و بیشتر آن ها را مسواک بزنید.

کمی آب را درون دهان خود بچرخانید. تا زمانی که دهان کاملا تمیز شود این کار را انجام دهید. برای این که نتیجه خوبی بگیرید، حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته دندان هایتان را با پودر زغال مسواک بزنید. اگر دندان هایتان به زغال فعال حساسیت نشان دادند استفاده از آن را متوقف کنید


ماسک صورت زغال فعال

از زغال فعال برای تولید بسیاری از ماسک ها استفاده می گردد . با مصرف ماسک حاوی زغال فعال کثیفی‌های منجر به بروز لک، روغن و سایر ناخالصی‌ها از روی پوست پاک می شود. به روش خانگی نیز می توانید ماسک زغال فعال درست کنید .

ماسک زغال فعال

 

نحوه درست کردن ماسک صورت با زغال فعال

یک قاشق چای‌خوری زغال فعال‌، یک قاشق چای‌خوری گلاب ، یک قاشق چای‌خوری ژل آلوئه‌ ورا و ¼ قاشق چای‌خوری نمک دریایی را با یکدیگر مخلوط کنید. این مخلوط را تا زمانی که مواد کامل با یکدیگر ترکیب شوند، هم بزنید. ماسک را روی صورت خود بگذارید و منتظر بمانید تا خشک شود. سپس آن را بشویید.

 

رفع بوی بد دهان با زغال فعال

برای رفع بوی بد دهان پودر ذغال فعال ‌شده را به تمام بخش‌های دهان خود بمالید و بعد از گذشت حدود یک دقیقه شستشو دهید. این کار باعث از بین بردن باکتری‌های بروز بوی بد دهان می شود.

 

رفع بوی بد خانه با زغال فعال

برای رفع بوی بد خانه می توانید چند قاشق غذاخوری زغال فعال‌ شده در چند بشقاب مرطوب در نواحی مختلف خانه قرار دهید، به عنوان یک طراوت‌ بخش هوا عمل کرده و بوی بد را رفع می نماید.

 

رفع بوی بد خانه با زغال فعال

پاک سازی پوست و از بین بردن منافذ پوست

سموم و ذرات ریز زیادی در طول روز به منافذ پوست ما می چسبند و آن را آلوده می سازند. زغال فعال به این منافذ اتصال یافته و مانع اتصال این مواد آلوده به پوست می شود و سبب پاک شدن و درخشان ماندن پوست می شود. همچنین این ماده با لایه برداری سلول های مرده ی پوست، آن را شاداب تر می سازد، برای این منظور ابتدا پوست صورت را با استفاده از صابون بادام شستشو داده ، مقداری زغال فعال پودر شده را به اضافه مقداری عرق بید ترکیب و روی پوست ماسک کنید مدت 10دقیقه بدون حرکت مانده و پس از این زمان پوست را شستشو دهید.

 

صابون زغال فعال