فیلتر کربن فعال

این مدل فیلتر یکی از مدل های بسیار کاربردی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد ، که به وسیله ی شرکت پال تهویه البرز تولید می شود  .
کربن فعال به دلیل خواص جذب فراوان بیشترین استفاده را در این صنعت دارد و به جذب مواد آلی آب و حذف باکتری های بیماری زا و همچنین از بین بردن بوی بد به کار می رود .
حال به تعریف دقیق تر این نوع فیلتر می پردازیم 
آب قابل مصرف به صورت طبیعی دارای مواد آلی می باشد که همه اینها از ترکیبات کربینی تشکیل شده اند و باعث پایین امدن کیفیت آب و بوی بد می شوند . 
این فیلتر به خاطر داشتن ویژگی واکنش ، جذب دو قطبی سریع با این مواد عالی مقادیر بسیار زیادی از این مواد را به خود جذب و حذف می نمایید .

روش حذف این ترکیبات با کربن فعال 

دستگاه تصفیه آب، به وسیله ی کربن فعال به این صورت است که، از یک مخزن بزرگ و شیر ورودی و خروجی ، سیلیس ، کربن اکتیو تشکیل شده است و جنس بیرونی این دستگاه در بیشتر موارد از استیل ساخته شده است .
آب در رده پی اچ خنثی وارد دستگاه می شود و اول از سطح کربن عبور کرده و تمامی مواد آلی آن از جدا می شود ، سپس لایه سیلیس همه ی ماده های جامد را از اب حذف کرده و آبی شفاف و بی بو را به وجود می آورد .

 کاربرد فیلتر کربن فعال 

اصطلاح زغال فعال شده نشان دهنده یک سری از مواد جذب کننده سطحی , با جنسی زغالی و شکل کریستالی می باشد که در ساختار داخلی آن روزنه های زیادی وجود دارد. زغال فعال شده دارای کاربردهای زیادی است, از جمله مصارف آن:
تصفیه آب ها ( آب شرب, آب آکواریومها, آبهای صنعتی), از نظر رنگ و بو و طعم
 • رنگزدایی از قند و شکر
 • بازیافت طلا
 • بهسازی رنگ و طعم در نوشیدنی ها و آب میوه ها
 • استفاده در دستگاههایی مثل: تصفیه کننده های هوا, خوش بو کننده ها, تصفیه کننده های صنعتی و ... تولید زغال فعال شده

تولید زغال فعال شده

اصول و فنون گوناگونی در ساخت و تولید زغالهای فعال شده وجود دارد که به 3 اصل بستگی دارد:
- نوع ماده اولیه
- مشخصات فیزیکی مورد نظر برای محصول (زغال فعال شده)
- مشخصات جذبی برای کاربردهای مختلف
 

کاربرد فیلتر کربن فعال 

 • تصفیه اب آشامیدنی 

همان طور که گفته شد کربن به دلیل خواص عالی برای جذب مواد آلی آب بسیار مناسب ی باشد و با ترکیب با سیلیس آب را از مواد و آلاینده های مضر پاک کرده و آبی قابل مصرف و سالم برای ما تهیه می کند . 
این فیلتر ها در طولانی مدت و کوتاه مدت سلامت بدن مارا تضمین می کند و انواع بیماری ها از جمله بیماری های گوارشی را از ما دور می کند . 
همچنین فیلتر های موجود و قابل استفاده در این صنعت باعث حذف کلر های آزاد در آب شده و آبی با کیفیت و شفاف به ما تحویل می دهد .

 • پیش تصفیه اسمز معکوس 

با اجرای مراحل بالا قبل از تصفیه پیش اسمز معکوس باعث می شود عمر این محصول افزایش یافته و کارایی خود را در طولانی مدت حفظ کند .
همچنین استفاده از این محصولات در تصفیه آب استخر ها و تصفیه آب فاضلابات بسیار مهم و حیاتی می باشد .

شیوه های فعالسازی زغال فعال

شیوه های فعالسازی که بیشتر در تولیدات تجاری بکار میرود عبارتند از: فعال سازی شیمیایی،فعال سازی توسط بخار

 فعال سازی شیمیایی زغال فعال

این شیوه بیشتر برای مواردی است که مواد اولیه آن چوب و یا زغال سنگ نارس(Peat) می باشد. مواد اولیه را با یک عامل آبگیر مانند اسید فسفریک P2O5 یا کلرید زنیک ZnCl2 آغشته می کنند تا ماده ای خمیری حاصل شود. این ماده را در بازه دمایی 500 - 800 درجه سانتیگراد حرارت میدهند تا کربن فعال شود. زغال فعال شده حاصل را بعد از شستشو خشک و به پودر تبدیل می کنند. زغال فعال شده بدست آمده توسط این روش , دارای منافذ باز زیادی است و برای جذب مولکول های بزرگ بسیار مناسبند.

 فعال سازی زغال کربن اکتیو توسط بخار

این روش بیشتر برای موادهای اولیه ای چون چوب نیم سوخته, زغال سنگ و پوست نارگیل که زغالی شده اند به کار می رود. فعال سازی در بازه دمایی 800 – 1100 درجه سانتیگراد و در حضور بخار انجام می شود. در آغاز مواد زغالی با بخار به گاز تبدیل می شوند که به واکنش water-gaz معروف است:
 (C + H2o → CO + H2 – 175.440 KJ/(KgMol
این واکنش گرماگیر است و گرمای مورد نیاز توسط سوختن ناقص CO و H2 بصورت زیر تامین می شود:
 (2CO + O2 → 2CO2 + 393.790 KJ/(KgMol
(2H2 + O2 → 2H2O + 396.650 KJ/(KgMol
 در ضمن هوا به مقدار مورد نیاز وارد واکنش می شود تا زغال نسوزد. زغال های فعال شده ی تولید شده توسط این روش معمولا دارای منافذ ریزند و برای جذب مواد از مایعات و گازها مناسبند.

 ویژگی های جذبی و فیزیکی زغال فعال

گونه های مختلفی از زغال های فعال شده با ویژگی های مشخص وجود دارند که خصوصیات هر یک از آنها بستگی به مواد اولیه و فنون به کا ر رفته در تولید آنها بستگی دارد. در انتخاب یک گونه زغال فعال شده, برای بهبود بخشیدن به فرایندها, نیاز به شناخت دقیق ویژگی های فیزیکی و جذبی مواد داریم.

ویژگی های جذبی زغال فعال

سطح زغال فعال

با استفاده از N2 حدود منافذ سطحی زغال فعال شده را اندازه می گیرند.هر چه سطح زغال فعال شده بیشنر باشد, قسمتهای جاذب نیز بیشترند.

اندازه منافذ زغال فعال

تعیین اندازه های یک زغال فعال شده میتواند راهی مناسب برای تشخیص خصوصیات آن باشد.که در IUPAC منافذ بر اساس اندازه به صورت زیر دسته بندی شده اند:
Micropores r<1nm
Mesopores r 1-25nm
Micropores r>25

که mesopore ها برای جا به جایی و Micropore ها برای جذب مواد هستند.

تخلخل زغال فعال

یکی از راههای اندازه گیری میزان تخلخل در توده ای از زغال فعال شده , استفاده از میزان جذب CCl4 خالص در حالت گازی می باشد.

ویژگی های فیزیکی زغال فعال

 1. سختی و مقاومت در برابر حرارت و فشار : زغال های فعال شده دارای سختی های متفاوتی هستند که مربوx به مواد اولیه و شیوه تهیه آنها می باشد. بنا به درجه سختی, هر یک از آنها کاربردهای متفاوتی دارند.
 2. چگالی 
 3. اندازه ذرات: هر چقدرکه اندازه ذرات زغال فعال شده کوچکتر باشد, سرعت جذب بیشتر است.

مشخصات فنی فیلتر زغال فعال 

جنس ساخته شده

کربن اکتیو گرانول ناشی از زغال پوسته نارگیل

میانگین ابعاد دانه های کربن فعال  یک و نیم میلی متر 
دبی عبوری  0.75 GPM 
بیشترین دمای کارکردی  100درجه فارنهایت
بیشترین فشار کاربردی 125 PSI
میزان کارکرد 2500 گالن


زغال فعال شده چگونه کار می کند

زغال فعال شده مواد اورگانیک را از محیط اطرافش جذب می کند , که عمل انتقال آلاینده از فاز مایع ( آب) به فاز جامد ( کربن) صورت می گیرد.نیروی جاذبه ای باعث تشکیل یک پیوند بین آلاینده و کربن و چسبیدن آنها به هم می شود.
علاوه بر این باکتری هایی به سطح خارجی زغال فعال شده می چسبند و بخشی از آلاینده ها را جذب و مصرف می کنند.
جذب منجر به پخش یک گاز یا ترکیب در شبکه متخلخل زغال فعال شده می گردد , جایی که یک واکنش شیمیایی یا یک ثبات فیزیکی روی می دهد. به عنوان مثال ازن O3
در قسمتی که جذب می شود , قسمتی از زغال فعال شده را اکسید میکند, و 3O به O2 تبدیل می شود و ازن در ساختار کربن اندوخته و گردآوری نمی شود.

جذب زغال فعال

جذب در زغال فعال شده دارای 3 مرحله است:
 1. تماس ذرات آلاینده محلول در مایع ( آب) با ذرات زغال فعال شده
 2. پخش شدن ذرات آلاینده در شبکه متخلخل زغال فعال شده
 3. جذب ذرات آلاینده به زغال فعال شده و بوجود آمدن یک پبوند برگشت ناپذیر

بازیافت زغال فعال شده

به مرور زمان و استفاده از زغال فعال شده , سطح آن از مواد آلاینده اشباع می شود. زغال فعال شده یک محصول گران است و در عین حال میتواند در چرخه بازیافت قرار گیرد و مجددا مورد استفاده قرار گیرد. بازیافت زغال فعال شده , هزینه کمی نسبت به تولید اولیه دارد و دارای قیمت ارزانتری نیز می باشد.
زغال فعال

زغال فعال شده و مهندسی شیمی

در تولید زغال فعال شده : مهندس شیمی, می تواند درطراحی فرآیندهای تولید و بازیافت زغال فعال شده متناسب با کاربرد و ویژگی های مورد نظر, طراحی راکتورهای مورد نیاز, کنترل کیفیت محصولات و بهسازی آنها بعالیت داشته باشد.
در فروش زغال فعال شده: مهندس شیمی , به خاطر داشتن اطلاعات لازم از محصول و آشنایی با مصارف آن می تواند در بخش بروش و بازار یابی نیز فعالیت داشته باشد.
در مصرف زغال فعال شده: مهندس شیمی , می تواند در صنایعی که نیاز به استفاده از زغال فعال شده دارند, با تعیین نوع و میزان و شیوه استفاده از زغال فعال شده و کنترل آن ایفای نقش کند.
جهت دریافت قیمت با ما تماس بگیرید

 

زغال فعال در کرج

 زغال فعال در ملارد

فروش زغال فعال در البرز