گروه خبري : اخبار عمومی
تاريخ انتشار : 1402/05/02 - 17:57
كد :100

انواع فیلتر کیسه ای

فیلترهای کیسه ای اغلب در سیستم های تهویه هوا به صورت پیش فیلتر و یا فیلتر اصلی قابل استفاده هستند. در سیستم های تهویه هوا مقدار شدت جریان و کیفیت هوا از اهمیت ویژه ای برخوردار است

غبارگیر کیسه ای یا بگ فیلتر که از آنها به عنوان کیسه های فیلتر نیز شناخته می شود از جنس پارچه یا مواد غشایی شناخته شده اند که به عنوان محفظه فیلتر کار می کنند که در این فرآیند، هوای آلوده از طریق کیسه فیلتر عبور کرده و ذرات گرد و غبار و آلودگی در داخل آن جداسازی می شوند. این فیلترها به دلیل قابلیت جداسازی ذرات به اندازه میکرومتر و کارایی بالا در کاهش آلاینده های هوا، به عنوان یک راه حل محبوب در دنیا شناخته می شوند. این دستگاه غبار گیر در صنایع مختلفی از جمله حفاری نقش بسیار مهمی دارد.

 

 

انواع فیلتر کیسه ای

بگ فیلتر 

فیلتر کیسه ای (bag filter) یکی از تجهیزات صنعتی است که در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است این دستگاه ذرات گرد و را به صورت ویژه ای کنترل و مدیریت می کند و آلودگی های موجود در محیط های صنعتی و دیگ بخار را جمع می کند. این دستگاه دی اکسید گوگرد و دیگر ذرات را که به صورت جدی برای کارکنان خطرناک بوده و سمی هستند را کنترل می کند. غبارگیرهای صنعتی نقش تهویه سازی هوا به ویژه در محیط های صنعتی را برعهده دارند.

کارکرد بگ فیلتر

فیلتر غبارگیر یا بگ فیلتر یکی از انواع فیلترهای هوایی است که برای جذب و حذف گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا استفاده می شود. این فیلترها در سیستم های تهویه مطبوع، کارخانه ها، صنایع، برج های خنک کننده و سایر برنامه های مشابه کاربرد دارند. نحوه عملکرد این دستگاه ها به این صورت است که گاز حامل غبار به فلتر وارد می شود وبه وسیله بافل به سمت قیف های خروج مواد برگردانده می شود. 
بعد از وارد شدن گاز غبار آلود به یکی از خانه های فیلتر، ذرات غبار با قطر بزرگ تر تحت تاثیر نیروی وزن خود به سمت هاپر حرکت می کنند. جمع زمانی که ضخامت غبار جمع شده روی کیسه ها به حدی برسد که جریان به سختی عبور کند، نوبت تمیز کردن کیسه ها می رسد. در واقع وظیفه بخش ورودی کاهش سرعت گاز است و ذرات درشت فرصت سقوط آزاد به هاپره های زیر فیلتر را داده و باعث پخش کامل گاز که حامل ذرات ریز غبار بین کیسه ها است را می دهد.
پخش شدن گاز باعث می شود تا جریان گاز بیش از حد روی کیسه ها سایش ایجاد نکند. گازی که حاوی بخار است به اطراف کیسه رفته و پس از ورود  محفظه  هوای تمیز کننده می شودو سپس فن مکنده آن را به سمت دودکش ارسال می کند.
این عمل به صورت پی در پی انجام می شود تا جایی که هوای پالس را از راه نازل ها توسط تابلوی الکتریکی به صورت دوره ای به داخل کیسه ها به شکل لحظه ای دمیده می شودو باعث جدا شدن مواد از سطح خارجی کیسه ها می شود. مواد وارد هارپر شده و از آنجا توسط سیستم های انتقال به خارج از فیلتر هدایت می شود. هنگام استفاده از بگ فیلترها در غبارگیری گازهای حاصل از احتراق و پخت کلینر، مسئله ای  که باید به آن توجه کرد میزان کیسه های فیلتر در برابر گازهایی با درجه حرارت بالاست. استفاده از بگ فیلترها موجب می شود تا گازها تا 10 میلی گرم بر متر مکعب، غبارزایی شوند.
لازم به ذکر است که بگ فیلترها در بین سیستم های جمع آوری گرد و غبار، بیشترین کاربرد را دارند. چرا که هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشند و هم راندمان بالایی دارند. فیلترهای پارچه ای در ردیف هایی به صورت عمودی درون محفظه هایی فلزی نصب شده است. 

بگ فیلتر از چه اجزایی تشکیل شده است

  • فیلتر کیسه مانند
  • قفس های نگهدارنده
  • محفظه و پوسته بگ فیلتر
  • هاپر
  • دستگاه تخلیه غبار
  • سیستم کمپرسور هوا
  • سیستم پاک کننده فیلترهای کیسه ای 
  • دستگاه فن
  • بگ فیلتر های مودولار
  • بگ فیلتر با کیسه های تخت 

 انواع فیلتر کیسه ای هواساز، قیمت کیسه بگ فیلتر، قیمت فیلتر کیسه ای هواساز، فیلتر کیسه ای 95 درصد، راندمان فیلتر کیسه ای، فیلتر کیسه ای چیست، خرید کیسه فیلتر، انواع کیسه بگ فیلتر