گروه خبري : اخبار عمومی
تاريخ انتشار : 1402/05/02 - 18:29
كد :101

تست نشتی فیلتر هپا

فیلترهای هپا در صورت آسیب دیدن باید تعمیر یا تجدید شوند. اگر حاشیه نشتی دارد، دوباره نصب کنید و تنظیم کنید تا نشتی رخ ندهد

یکی از مهم ترین فیلترهایی که در تصفیه هوا از آن استفاده می شود فیلتر هپا می باشد. این فیلترها هم در دستگاه تصفیه هوا و هم در تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی کاربرد دارند. یکی از اقدامات مهم برای مطمئن شدن و تضمین صد در صد کیفیت فیلتر هپا در استفاده فیلتر در کلین روم تست نشتی این فیلتر می باشد. 

فیلتر هپا چیست

یکی از بزرگترین مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ صنعتی، حجم بسیار  بالای زیاد معلق در هوا می باشد که اندازه آن ها میکرون می باشد و در کمترین مدت زمان ممکن وارد خون می شود. به همین دلیل استفاده از فیلترهای هوا اهمیت زیادی داشته و تنوع در آن ها نیز بالا می باشد که دارای کارایی بالا بوده و قادرند ذرات میکرون را به خود جذب نموده و مانع از ورود آن ها به محیط می شوند.

 

 

تست نشتی فیلتر هپا

علت تست نشتی فیلتر هپا

علاوه براستفاده از فیلترهای هپا در دستگاه های تصفیه هوا موجود در محیط های کار و مسکونی، این تجهیزات در آزمایشگاه ها و تجهیزات صنعتی و همچنین در صنعت دارو سازی کاربرد بسیار زیادی دارد. از مهم ترین کاربردهای این فیلتر می توان به استفاده از آن ها در اتاق تمیز یا کلین روم اشاره نمود.
با توجه به اینکه وجود هر گونه آلودگی در کلین روم ها می تواند اثر نامطلوبی برداروها و آزمایش های انجام شده داشته باشد، به همین دلیل لازم است به کمک دستگاه های تصفیه هوا از ورود این آلاینده ها جلوگیری شود و تست نشتی فیلتر هپا از جمله اقداماتی است که برای استفاده از این فیلترها در کن روم لازم است انجام شود تا کیفیت آن ها تضمین گردد.
در تست نشتی فیلتر هپا تلاش می شود تا درصد نفوذ ذرات هپا شناسایی شود و بر اساس داده های به دست آمده، گزینه های مناسب برای استفاده از اتاق تمیز انتخاب خواهد شد. از دیگر تست های مورد نیاز برای انتخاب فیلتر هپا در اتاق تمیز و محیط های آزمایشگاهی می توان به تست اینتگریتی اشاره نمود که به روش ها و با استفاده از تجهیزات مختلفی انجام می شود.

هدف از تشخیص نشت: مواد ازفیلتر هوا با راندمان بالا آسیب نمی بیند.

روش های تشخیص نشت فیلتر هپا

روش تست : روش اسکن شمارش ذرات گرد و غبار
دامنه تست : بین مواد فیلتر ، مهر و موم قاب فیلتر و قاب پشتیبانی از گروه فیلتر
ابزار تشخیص: شمارنده ذرات گرد و غبار
اصل تست: با توجه به ذرات در شدت مشخصی از نور ، شار نوری لنگر متناسب با اندازه ذرات این اصل است. پس از تقویت و پردازش رایانه ، قطر معادل ذرات و تعداد ذرات مربوطه نمایش داده می شوند.

روش تشخیص

پیشخوان ذرات گرد و غبار برای اسکن قسمت خروجی هوا از فیلتر استفاده می شود ، و سر نمونه برداری حدود 2 سانتی متر از فیلتر فاصله دارد. سرعت اسکن کمتر از 5 سانتی متر در ثانیه است.
هنگامی که دوره نگهداری 10min باشد، تعداد شیارهای 5/5 میلی متری isTwo ، ردیاب نشت DOP و پیشخوان ذرات گرد و غبار ، روشهای واجد شرایط برای سیستم تصفیه تهویه مطبوع هستند. > 20 و به نظر می رسد زنگ هشدار ، نشانگر شروع نشت، نیاز به اصلاح یا موارد دیگر دارد.
بعد از وصل نشت یا بستن پیچ با رزین اپوکسی، بازرسی اسکن را می بایست انجام داد.

دوره شناسایی 

استفاده عادی باید حداقل یک بار در هر کواتر انجام شود
فیلترهایی با راندمان بالا که تازه نصب شده اند باید آزمایش شوند.
اگرچه مدت زمان تشخیص با استفاده از روش اسکن شمارنده گرد و غبار طولانی تر است، اما به طور کلی یک ساعت طول می کشد تا فیلتر نشتی را تشخیص دهد ، اما تجهیزات تست ارزان است، هیچ خطر پنهانی با اثر منفی وجود ندارد، برای تولید داروهای عمومی مناسب تر است.