فیلتر هپا

فیلتر هپا از درهم تنیده شدن نامنظم و کاملاً تصادفی الیاف‌های فایبرگلاس، پوشال یا حصیر و فشردن آن‌ها ساخته می‌شود. قطر الیاف‌های فوق بین ۰/۵ تا دو میکرون می‌باشد. سه عامل اصلی مؤثر در جذب ذرات توسط فیلتر هپا به شرح زیر می‌باشد:
 1- قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر هپا
 2- ضخامت کلی فیلتر هپا
 3- سرعت عبور هوا از سطح فیلتر هپا
 
جهت دریافت قیمت با ما تماس بگیرید
 
فضای باز ما بین الیاف‌های تشکیل دهنده فیلتر هپا تا ۰/۳ میکرون است. بر خلاف تصور عامیانه عملکرد جذب ذرات توسط فیلتر هپا مانند الک کردن نمی باشد.
در فیلترهای هپا ذرات سواربر شعاعی از جریان هوا با عبور از فیلتر در لابه لای لایه‌های آن گیر می‌کنند و شعاع جریان هوا با انعطاف خود از میان شبکه فیلتر عبور می‌کند.
بر خلاف فیلترهای Membrane (پرده ای) که مانند یک الک در مقابل جریان هوا مانع عبور ذرات آلاینده تا قطر معینی قرار دارد.
فیلترهپا توان جذب ذرات با اندازه‌های بسیار ریز و درشت را در لایه‌های مختلف خود دارا می باشد و خیلی دیرتر مسدود شده و مانع عبورجریان هوای سالم نمی‌گردد.
هدف استفاده از فیلتر هپا جذب ذرات فوق العاده ریز آلاینده است و طراحی آن به نوعی است، که با سه روش هم زمان به این هدف دست می یابد.
فیلتر هپا
 

مشخصات فیلتر هپا

هپا   ( HEPA) مخفف واژه ی ( High Efficiency Particulate Air ) و به معنای جذب بالای 
ذرات معلق در هوا می باشد.
همان طور که از نام این فیلتر پیدا است، هدف اصلی فیلتر هپا جذب ذرات آلاینده ی فوق العاده ریز است. از هپا در برخی از لوازم خانگی مانند : جاروبرقی استفاده می شود.   
سر آغاز فیلترهای هپا به سال های ابتدایی 1940 بر می گردد، که با عنوان تجاری فیلتر هپا وارد بازار شده است. فیلتر  HEPA معروف ترین و بهترین فیلتر، با قدرت جذب  99.97  ذرات ریز مانند خاک، شوره بدن حیوانات، دود سیگار و سایر ذرات حساسیت زا موجود در هوا می باشد.
این فیلتر بسیار قوی می تواند، راندمان و کارایی خود را حتی برای ذرات بسیار ریز موجود در هوا با اندازه 0.3  میکرون یا کوچکتر نیز حفظ کرده و هوا را تصفیه کند.

کاربرد فیلتر هپا HEPA

ذراتی که بر روی شعاع مستقیم جریان هوا حرکت می‌کنند، با برخورد به کناره الیاف‌ها به آن گیر کرده و می چسبند. سپس شعاع هوا با تغییر مسیر از مانع عبور و از فیلتر خارج می‌شود(ذرات تا ۱۰۰ نانو متر).
فیلتر هپا به دلیل توانمندی بالا در جذب ذرات با اندازه های بسیار ریز و درشت را در لایه های مختلف خود، به نسبت دیگر فیلتر های هوا دیرتر مسدود شده و مانع عبور جریان هوای سالم نمی شود. از این رو از فیلتر هپا در مواردی که ریز آلاینده ها جریان دارند، مانند فیلتر های بیمارستانی استفاده می گردد. 

کاربردهای فیلتر های هپا در صنعت های مختلف

ساختار فیلترهای به گونه ای است، از فیبرهای مخصوصی که شامل تعداد بسیار زیادی سوراخ های بسیار ریز هستند و در غشاهای آکاردئونی شکل قرار داده شده اند، تشکیل شده است.
طبیعت این فیلترها به گونه ای است، که حجم زیادی از هوا با سرعت پایین می تواند از آن عبور کند.
فیلترها متشکل از دو بخش مکنده و دمنده هوا هستند که در قسمت سقف و کف اتاق تمیز در طرفین اتاق قرار داده می شوند و به طور دائم و یکنواخت هوای اتاق تمیز را تهویه می کنند. 

تشخیص فیلتر هپای اصل

امروزه فیلتر های تصفیه HEPA متنوعی در فروشگاه های مختلف وجود دارد ، که بازده و راندمان آنها، در حد استاندارد فیلتر هپای حقیقی نیست .
بازده این فیلترها 85 تا 90 درصد است، که البته این درصد برای ذراتی به اندازه یک میکرون یا کوچکتر، حتی می تواند کمتر از این باشد.
اما فیلتر HEAP حقیقی یا اصل ، پس ازگذراندن موفقیت آمیز آزمایشات مربوطه ، یک شماره سریال به آن تعلق گرفته که به همراه عدد بازده یا همان راندمان روی بسته بندی فیلتر ثبت می گردد و معمولا کمی گران تر از فیلترهای هپای معمولی می باشد.
برای تشخیص فیلتر هپای اصل به شماره سریال و نتیجه آزمایش چاپ شده روی بسته بندی آن توجه کنید. دقت کنید نتیجه آزمایش برای ذرات 0.3 میکرونی ، 99.97 % یا بالاتر باشد . سایز 0.3 میکرون سایزی استاندارد برای آزمایش است . چرا که اکثر فیلترها نتایج خوبی برای هر دو سایز بزرگتر و کوچکتر از اندازه 0.3 میکرون کسب می کنند.

انواع فیلتر هپا

  • هپا 10 با 85% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 85% از ذرات معلق است. ذرات با قطر کمتر از 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.
  • هپا 11 با 95% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 95 % از ذرات معلق می باشد. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.
  • فیلتر هپا 12 با 99.5% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 99.5% از ذرات معلق است. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.
  • هپا 13 99.95% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 99.95 ذرات معلق می باشد. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شود.
  • هپا 14 99.995% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 99.995% از ذرات معلق است. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شود. 

ساخت فیلتر هپا

شرکت پال تهویه با سالها تجربه، در زمینه ساخت انواع فیلتر های هوا از جمله فیلتر هپا، با استفاده از بروز ترین تکنولوژی و مواد اولیه مرغوب آماده دریافت سفارشات می باشد. ساخت فیلتر هپا یکی از صنایع حائز اهمیت در زمینه کاهش آلایندگی و حفظ سلامت جامعه می باشد.

 گیر افتادن ذرات به علت تراکم بافت الیافی

ذرات معلق با برخورد به بافت متراکم فیلتر در آن جاگیر می‌شوند و جریان هوا با حرکت منحنی از راه‌های باز میان فیلتر عبور می‌کنند. تأثیر این مکانیزم با پخش شدن الیاف کاهش و با سرعت جریان هوا افزایش می یابد.
در این مکانیزم نتیجه عملکرد فیلتر به طرز چشمگیری افزایش می یابد .در اثر تصادف مولکول‌های گازی با ذرات معلق بسیار کوچک (کمتر از ۰/۱ میکرون) جهت حرکت ذرات معلق در داخل فیلتر تغییر کرده و سرعتش نیز کاهش می یابد و همین تأخیر باعث بالا رفتن احتمال توقف و گیرکردن ذره معلق در درون فیلتر می‌شود. (قابل مقایسه با پدیده فیزیکی "حرکت بروانین") این روش در جذب ذرات با قطر کمتر از ۰/۱ میکرون روش برتر می‌باشد. همانطور که دو روش تراکم و مسدود کردن در جذب ذرات بالاتر از ۰/۴ میکرون مؤثر می‌باشند. ذرات بین این دو اندازه بیشترین نفوذ را در فیلتر می‌کنند (۰/۳ میکرون) که توأماً توسط هر سه عامل به کمک هم در فیلتر گیر قرار می گیرند.

قیمت فیلتر هپا

فیلتر هپا خرید

فیلتر هپا قیمت

جهت دریافت قیمت با ما تماس بگیرید

فیلتر هپا در کرج

فیلتر هپا در ملارد (البرز)

فروش فیلتر هپا در تهران

فیلتر هپا