فیلتر هپا

فیلتر هپا از درهم تنیده شدن نامنظم و کاملاً تصادفی الیاف‌های فایبرگلاس، پوشال یا حصیر و فشردن آن‌ها ساخته می‌شود. قطر الیاف‌های فوق بین ۰/۵ تا دو میکرون می‌باشد. سه عامل اصلی مؤثر در جذب ذرات توسط فیلتر هپا به شرح زیر می‌باشد:
 1- قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر هپا
 2- ضخامت کلی فیلتر هپا
 3- سرعت عبور هوا از سطح فیلتر هپا
 
فضای باز ما بین الیاف‌های تشکیل دهنده فیلتر هپا تا ۰/۳ میکرون است. بر خلاف تصور عامیانه عملکرد جذب ذرات توسط فیلتر هپا مانند الک کردن نمی باشد.
در فیلترهای هپا ذرات سواربر شعاعی از جریان هوا با عبور از فیلتر در لابه لای لایه‌های آن گیر می‌کنند و شعاع جریان هوا با انعطاف خود از میان شبکه فیلتر عبور می‌کند.
بر خلاف فیلترهای Membrane (پرده ای) که مانند یک الک در مقابل جریان هوا مانع عبور ذرات آلاینده تا قطر معینی قرار دارد.
فیلترهپا توان جذب ذرات با اندازه‌های بسیار ریز و درشت را در لایه‌های مختلف خود دارا می باشد و خیلی دیرتر مسدود شده و مانع عبورجریان هوای سالم نمی‌گردد.
هدف استفاده از فیلتر هپا جذب ذرات فوق العاده ریز آلاینده است و طراحی آن به نوعی است، که با سه روش هم زمان به این هدف دست می یابد.
فیلتر هپا
 

مشخصات فیلتر هپا

هپا   ( HEPA) مخفف واژه ی ( High Efficiency Particulate Air ) و به معنای جذب بالای 
ذرات معلق در هوا می باشد.
همان طور که از نام این فیلتر پیدا است، هدف اصلی فیلتر هپا جذب ذرات آلاینده ی فوق العاده ریز است. از هپا در برخی از لوازم خانگی مانند : جاروبرقی استفاده می شود.   
سر آغاز فیلترهای هپا به سال های ابتدایی 1940 بر می گردد، که با عنوان تجاری فیلتر هپا وارد بازار شده است. فیلتر  HEPA معروف ترین و بهترین فیلتر، با قدرت جذب  99.97  ذرات ریز مانند خاک، شوره بدن حیوانات، دود سیگار و سایر ذرات حساسیت زا موجود در هوا می باشد.
این فیلتر بسیار قوی می تواند، راندمان و کارایی خود را حتی برای ذرات بسیار ریز موجود در هوا با اندازه 0.3  میکرون یا کوچکتر نیز حفظ کرده و هوا را تصفیه کند.

کاربرد فیلتر هپا HEPA

ذراتی که بر روی شعاع مستقیم جریان هوا حرکت می‌کنند، با برخورد به کناره الیاف‌ها به آن گیر کرده و می چسبند. سپس شعاع هوا با تغییر مسیر از مانع عبور و از فیلتر خارج می‌شود(ذرات تا ۱۰۰ نانو متر).
فیلتر هپا به دلیل توانمندی بالا در جذب ذرات با اندازه های بسیار ریز و درشت را در لایه های مختلف خود، به نسبت دیگر فیلتر های هوا دیرتر مسدود شده و مانع عبور جریان هوای سالم نمی شود. از این رو از فیلتر هپا در مواردی که ریز آلاینده ها جریان دارند، مانند فیلتر های بیمارستانی استفاده می گردد. 

کاربردهای فیلتر های هپا در صنعت های مختلف

ساختار فیلترهای به گونه ای است، از فیبرهای مخصوصی که شامل تعداد بسیار زیادی سوراخ های بسیار ریز هستند و در غشاهای آکاردئونی شکل قرار داده شده اند، تشکیل شده است.
طبیعت این فیلترها به گونه ای است، که حجم زیادی از هوا با سرعت پایین می تواند از آن عبور کند.
فیلترها متشکل از دو بخش مکنده و دمنده هوا هستند که در قسمت سقف و کف اتاق تمیز در طرفین اتاق قرار داده می شوند و به طور دائم و یکنواخت هوای اتاق تمیز را تهویه می کنند. 

ایجاد هوای پاک در منزل و محیط کار

این مدل از فیلتر ها با داشتن قابلیت جذب و پاکسازی عالی برای بیماران مبتلا به آسم و انواع حساسیت ها مناسب می باشد و با نصب این فیلتر ها در خانه زندگی را برای مبتلایان به این یماری راحت تر می کند .

همچنین با نصب فیلتر هپا در محیط های کاری با الودگی زیاد سلامت کارکنان را افزایش داده و باعث افزایش بازدهی می شود .

پاکسازی هوای بیمارستان ها و مراقبت های بهداشتی

کاربرد فیلتر هپا در بیمارستان ها و اتاق های عمل بسیار عالی است و با ایجاد هوای پاکیزه علاوه بر جذب باکتری ها و ویروس ها مانع خروج این آلودگی ها به بخش های دیگر بیمارستان می شود .

فیلتر هپا در پزشکی

این مدل فیلتر ها همان طور که گفته شد با فراهم کردن هوای پاک سلامت بیماران و کارکنان را تامین می کند .

فیلتر هپا در صنایع داروسازی

کارکرد این فیلتر ها در این صنعت بسیار زیاد می باشد .در ساخت کلینز روم و تجهیزات ازمایشگاهی از این فیلتر بسیار زیاد استفاده می شود .

این اتاق ها برای تولید دارو ها و آزمایشاتی ساخته می شود که احتیاج به هوای پاک دارد و این عمل باعث افزایش کیفیت دارو های ساخته شده می شود و اعتبار آزمایشات را بالا می برد .

فیلتر هپا و قابلیت جذب بو 

این فیلتر نمی تواند بو را به خود جذب کند و فقط می تواند ذرات را از خود عبور دهد و ذرات بالاتر از 0.03 را در خود نگه دارد برای استفاده از فیلتر هایی که بو را درون خود نگهداری می کنند بهتر است از فیلتر هایی که دارای کربن اکتیو هستند استفاده نمایید .

تشخیص فیلتر هپای اصل

امروزه فیلتر های تصفیه HEPA متنوعی در فروشگاه های مختلف وجود دارد ، که بازده و راندمان آنها، در حد استاندارد فیلتر هپای حقیقی نیست .
بازده این فیلترها 85 تا 90 درصد است، که البته این درصد برای ذراتی به اندازه یک میکرون یا کوچکتر، حتی می تواند کمتر از این باشد.
اما فیلتر HEAP حقیقی یا اصل ، پس ازگذراندن موفقیت آمیز آزمایشات مربوطه ، یک شماره سریال به آن تعلق گرفته که به همراه عدد بازده یا همان راندمان روی بسته بندی فیلتر ثبت می گردد و معمولا کمی گران تر از فیلترهای هپای معمولی می باشد.
برای تشخیص فیلتر هپای اصل به شماره سریال و نتیجه آزمایش چاپ شده روی بسته بندی آن توجه کنید. دقت کنید نتیجه آزمایش برای ذرات 0.3 میکرونی ، 99.97 % یا بالاتر باشد . سایز 0.3 میکرون سایزی استاندارد برای آزمایش است . چرا که اکثر فیلترها نتایج خوبی برای هر دو سایز بزرگتر و کوچکتر از اندازه 0.3 میکرون کسب می کنند.

انواع فیلتر هپا

  • هپا 10 با 85% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 85% از ذرات معلق است. ذرات با قطر کمتر از 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.
  • هپا 11 با 95% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 95 % از ذرات معلق می باشد. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.
  • فیلتر هپا 12 با 99.5% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 99.5% از ذرات معلق است. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.
  • هپا 13 99.95% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 99.95 ذرات معلق می باشد. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شود.
  • هپا 14 99.995% قدرت جذب و فیلتر : 
این فیلتر قادر به جذب 99.995% از ذرات معلق است. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شود. 

ساخت فیلتر هپا

شرکت پال تهویه با سالها تجربه، در زمینه ساخت انواع فیلتر های هوا از جمله فیلتر هپا، با استفاده از بروز ترین تکنولوژی و مواد اولیه مرغوب آماده دریافت سفارشات می باشد. ساخت فیلتر هپا یکی از صنایع حائز اهمیت در زمینه کاهش آلایندگی و حفظ سلامت جامعه می باشد.

 گیر افتادن ذرات به علت تراکم بافت الیافی

ذرات معلق با برخورد به بافت متراکم فیلتر در آن جاگیر می‌شوند و جریان هوا با حرکت منحنی از راه‌های باز میان فیلتر عبور می‌کنند. تأثیر این مکانیزم با پخش شدن الیاف کاهش و با سرعت جریان هوا افزایش می یابد.
در این مکانیزم نتیجه عملکرد فیلتر به طرز چشمگیری افزایش می یابد .در اثر تصادف مولکول‌های گازی با ذرات معلق بسیار کوچک (کمتر از ۰/۱ میکرون) جهت حرکت ذرات معلق در داخل فیلتر تغییر کرده و سرعتش نیز کاهش می یابد و همین تأخیر باعث بالا رفتن احتمال توقف و گیرکردن ذره معلق در درون فیلتر می‌شود. (قابل مقایسه با پدیده فیزیکی "حرکت بروانین") این روش در جذب ذرات با قطر کمتر از ۰/۱ میکرون روش برتر می‌باشد. همانطور که دو روش تراکم و مسدود کردن در جذب ذرات بالاتر از ۰/۴ میکرون مؤثر می‌باشند. ذرات بین این دو اندازه بیشترین نفوذ را در فیلتر می‌کنند (۰/۳ میکرون) که توأماً توسط هر سه عامل به کمک هم در فیلتر گیر قرار می گیرند.

مدت استفاده از فیلتر هپا 

مدت استفاده از این مدل فیلتر ها بستگی زیادی به محل نصب و میزان ذرات فیلتر شده می باشد .
برای استفاده بهینه و مناسب از این مدل فیلتر ها بهتر است فیلتر دستگاه تهویه مصرفیه تان را به طور مرتب با توجه به میزان ذرات جذب شده تعویض و یا در صورت امکان شستوشو دهید .
زمان کاربردی استفاده از این فیلتر ها به موارد متنوی از جمله :
  • تمیز بودن هوا 
این فاکتور در تعویض فیلتر ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هر چقدر محیط نصب شده تمیز تر باشد زمان طولانی تری برای تعیض فراهم می آورد و هرچقدر الوده تر باشد احتیاج به تعویض در زمان کمتری دارد .
  • میزان زمان استفاده
مسلم است استفاده از فیلتر های هوا به خصوص در موارد صنعتی به صورت بیست و چهار ساعته می باشد و این امر باعث احتیاج به عوض کردن زودتر فیلتر می شود .
  • مدل فیلتر 
مدل فیلتر ها تاثیر مستقیمی بر مدت عوض کردن فیلتر ها می گذارد برای مسال فیلتر هپا نیاز به تعویض حداکثر هر ده ماه ی باردر محیط بسیار آلوده و هجده ماه یکبار در محیط هایی با آلایندگی کمتر را دارد اما برخی دیگر از این فیلتر ها هر دوازده ماه یک بار و یا بیشتر قابل تعویض می باشند .
همه فیلتر ها نیاز به تعویض ندارند در برخی از این مدل ها بع دلیل قابلیت شست وشو استفاده چند باره را از فیلتر فراهم می کند .
بهتر است حتی فیلتر های قابل شستوشو را هرچند وقت یک بار کاملا عوض کنیم تا از کیفیت اولیه برخوردار شود .

نحوه عملکرد فیلتر هپا

هدف استفاده از فیلتر هپا جذب ذرات فوق العاده ریز آلاینده موجود در هوا می باشد و طراحی ا« به گونه ای می باشد که که با استفاده از سه روش به صورت همزمان به این هدف می توان دست یافت که عبارتند از :
جلوگیری از عبور ذرات
ذراتی که بر روی شعاع مستقیم جریان هوا حرکت می کنند با مواجه به کناره های الیاف به آن ها گیر می کنند و می چسبند سپس شعاع هوا با تغییر مسیر از مانع عبور و از فیلتر خارج می شود. 
گیر کردن ذرات به جهت تراکم بافت الیافی
ذرات معلق موجود در هوا با رو به رو شدن با بافت متراکم فیلتر در آن جا به دام ی افتند و جریان هوا با حرکت منحنیاز راه های باز میان فیلتر عبور می کند. تاثیر این عملکرد با پخش شدن الیاف کاهش و با سرعت جریان هوا افزایش پیدا می کند. 
انتشار
در این نوع از عملکرد فیلتر هپا نتیجه عملکرد فیلتر به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند در اثر تصادف مولکول های گازی با ذرات معلق بسیار کوچک کمتر از 0/1 میکرون جهت حرکت ذرات معلق در درون فیلتر تغییر کرده و شرعت اش نیز کاهش پیدا می کند و همین امر منجر به بالا رفتن احتمال توقف و گیر کردن ذره معلق در داخل فیلتر می شود. این روش در جذب ذرات با قطر کمتر از 0/1 میکرون روش مناسب تری است. همان گونه که دو روش قبلی متراکم و مسدود کردن در جذب ذرات بالاتر از 0/4 میکرون  وثر هستند ذرات بین این دو اندازه بیشترین نفوذ را در بین فیلتر ها خواهند داشت. 

قیمت فیلتر هپا

شرکت پال تهویه البرز تولید کننده تخصصی انواع فیلتر هپا در ایران می باشد که با استفاده از بهترین متریال موجود در بازار انواع فیلتر هپا راتولید می کند. به دلیل نوسانات قیمت مواد و متریال اولیه مورد استفاده در تولید فیلتر هپا می توانید برای استعلام قیمت این محصول از طریق شماره تلفن های ثبت شده در سایت با شرکت پال تهویه البرز در ارتباط باشید. 
قیمت فیلتر هپا در شرکت پال تهویه البرز با توجه به کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی که دارد بسیار مناسب و ارزنده می باشد. 

فیلتر هپا خرید

در زمان خرید فیلتر هپا به چند نکته بسیار مهم باید توجه داشته باشید تا محصولی که خریداری می کنید از کارآیی لازم برخوردار باشد. فیلتر هپا دارای تنوع بسیار بالایی می باشد که هر یک از آن ها برای کاربری های خاصی طراحی و ساخته شده اند. برای خرید مناسب فیلتر هپا می توانید از کارشناسان فروش ما اطلاعات لازم را دریافت کنید. 
در زمان خرید این محصول باید به نوع فیلتر هپا، اندازه فیلتر هپا، کیفیت آن، قیمت آن،گارانتی و ضمانت نامه آن و... توجه داشته باشید تا محصولی که خریداری می کنید کارمد باشد و بتواند نیاز شما را برطرف نماید. خرید فیلتر هپا از مجموعه پال تهویه البرز به صورت حضوری و غیر حضوری امکان پذیر می باشد بنابراین شما مشتریان عزیز می توانید با توجه به شرایط و موقعیت خود فیلتر هپا را از شرکت پال تهویه البرز با قیمت رغابتی و جنس درجه یک تهیه کنید. 

فیلتر هپا قیمت

جهت دریافت قیمت با ما تماس بگیرید

فیلتر هپا در کرج

فیلتر هپا در ملارد (البرز)

فروش فیلتر هپا در تهران

فیلتر هپا