فیلتر هواساز

منظور از هواساز ساخت هوا نیست بلکه تصفیه هوا و ساخت هوای مطبوع از هوای آلوده می باشد. این فرآیند فقط از طریق فیلتر هوای آلوده انجام می گردد. اکثر بیماری ها از طریق تنفس هوای آلوده وارد بدن انسان می شوند از این رو استفاده از دستگاه هواساز برای بهداشت و سلامت عمومی ملزم و حیاتی است.هواساز هاعمدتا از سه بخش اتاقک اختلاط هواساز،فیلتر هواساز و باکس فن هواساز شکیل شده اند. هر دستگاهی که به منظور تهویه هوای مطبوع و دارای این سه بخش باشد هواساز نامیده می شد. بخش اصلی و حیاتی هواساز فیلتر هواساز میباشد که بیشترین تاثیر را در ساخت هوای پاک دارد. برای فیلتر هواساز از فیلتر هپا که بیشترین درصد جذب ذرات معلق رل دارا می باشد.
فیلتر هواساز

نقش فیلتر هپادر هواساز

فیلتر هپا به دلیل جذب ذرات معلق و ریز در مرحله آخر فیلتراسیون قرار می گیرد. قبل از تعبیه فیلتر هپا از پیش فیلترها استفاده می گردد. بر اساس حساسیت دستگاه هواساز تعداد پیش فیلتر ها متفاوت است ولی عمدتا فیلترهای زیر به عنوان فیلتر هواساز بکار می روند :

فیلتر فلزی هواساز

اولین فیلترهواساز که در معرض جریان هوا قرار می گیرد فیلتر فلزی می باشد. این فیلتر ذرات معلق بزرگتر از قطر ۱ تا ۲ میلیمتر را جذب می کند.
فیلتر فلزی هواساز

فیلتر کفی پلیتد هواساز

فیلتر کفی پلیتد پس از فیلتر فلزی قرار می گیرد. فیلتر کفی پلیتد نیز مانند فیلتر فلزی به عنوان پیش فیلتر هواساز تعبیه می گردد. فیلتر کفی پلیتد دارای توری محافظ به عمق ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر به صورت چین خورده در قابی فلزی یا چوبی متناسب با ابعاد دستگاه قرار می گیرد . فیلتر های کفی پلیتد یکبهر مصرف بوده و همچنین رطوبت موجود در خوا را نیز جذب می کند.
فیلتر کفی پلیتد هواساز

فیلتر هپا هواساز

فیلتر هپا فیلتر نهایی هواساز است. فیلتر هپا بر اساس ابعاد و شکل دستگاه تولید می گردد. فیلتر هپا از درهم تنیده شدن الیاف فایبر گلاس به صورت نامنظم ساخته شده که کوچکترین ذرات را جذب می نماید. 
فیلتر هپا هواساز

علت استفاده از پیش فیلتر در هواساز

شاید این سوال پیش آید که چرا از همان ابتدا از فیلتر هپا در دستگاه استفاده نمیشود. این موضوع چند دلیل محکم دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرفیت فیلتر هپا

تمامی فیلترها از جمله فیلتر هپا  دارای ظرفیت جذب ذرات معلق می باشند. فیلتر هپا برای جذب ذرات ریز طراحی شده است و باید ظرفیت آن با این ذرات تکمیل گردد. حال تصور کنید بجای ذرات کوچک ظرفیت آن با ذرات بزرگتر پر شود در نتیجه در زمان بسیار کوتا ظرفیت فیلتر هپا تکمیل و غیر قابل استفاده است در نتیجه زمان تعویض آن دردسر ساز می شود.

سرعت فیلتراسیون فیلتر هپا

به دلیل متراکم بودن بافت فیلتر هپا سرعت جریان هوا در این فیلتر نسبت به دیگر فیلترها پایین تر است. درصورت استفاده نکردن از پیش فیلتر ها ذرات بزرگتر سرعت جریان هوا را به صفر نزدیک و دستگاه را دچار اختلال پی کنند.

توان دستگاه هواساز

توان دستگاه هواساز بر اساس میزان تولید هوای پاک در دقیقه محاسبه می شود. در صورت استفاده از فیلتر هپا سرعت جریان هوا گاهش و در نتیجه توان دستگاه هواساز پایین می آید.