انواع فیلتر هپا

طبق گفته NIOSH (موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای ایالات متحده)، یک فیلتر هپا  (HEPA)  واقعی می تواند 99.97 درصد ذرات گردوغبار را که 0.3 میکرون قطر دارند (میکرون = 1 میلیونیم متر) را به دام بیاندازد.
نکته قابل توجهی در مورد ذرات 0.3 میکرونی وجود ندارد. به راحتی از فیلتر تصفیه هوا عبور می کند و ذرات بزرگتر و کوچکتر حبس می شود. به منظور تجسم ذرات 0.3 میکرونی، به یاد داشته باشید که موی انسان به طور معمول 50 تا 150 میکرون قطر دارد در نتیجه فیلتر هپا (HEPA) ذرات بسیار ریزتر را جذب می کند.
انواع فیلتر هپا

ذرات درشت و ضعیف که از تخلیه اتومبیل های دیزلی سرچشمه می گیرند به طور کلی PM 10 (ذرات کمتر از 10 میکرون) و یا PM 2.5 (کمتر از 2.5 میکرون) هستند، بنابراین شما می توانید ببینید که هپا (HEPA) در مقیاس حداقل 10 برابر کوچکتر کار می کند. یک فیلتر هپا (HEPA) واقعی بسیار بهداشتی تر از انواع معمولی است زیرا قارچ و حتی باکتری و ویروس را حبس می کند. این تصفیه در مقیاس میکروسکوپی است.
با استفاده از فیلترها در تجهیزات تنفسی، NIOSH نه درجه مختلف را بر اساس سه سطح بازدهی (95 ، 99 و 99.97 درصد) و سه سطح درجه بندی مقاومت فیلتر (N، R و P) شامل می شود. N یعنی نسبت به روغن مقاوم نیست، R نسبت به روغن مقاوم است و P در مقابل روغن اثبات شده است. احتمالا لیبل N95 (95 درصد کارایی و بدون مقاومت به روغن) یا P100 (99و997 درصد کارایی و اثبات روغن) را مشاهده کرده اید.
احتمالا فیلترهای HEPA طبقه بندی شده بر اساس حروف A تا E، بر اساس اینکه چقدر ذرات را جذب می کنند و در برابر جریان هوا مقاومت دارند را مشاهده کرده اید. نوع A کمترین کارایی را دارد که معیارهای اصلی فیلتر HEPA را برآورده می کند، در حالیکه نوع E (نقطه انتهای طیف) فیلترهای درجه نظامی با ظرفیت جذب مواد شیمیایی، رادیولوژی یا بیولوژیکی هستند. همچنین بر اساس مقاومت به آتش (نوع 1) یا نیمه-احتراق پذیر نیز دسته بندی می شوند.

نکاتی درخرید فیلتر هپا

حتی اگر از آلرژی رنج می برید و در حال خرید یک دستگاه تصفیه هوا یا جارو برقی ساده هستید، این نوع طبقه بندی احتمالا مناسب نخواهد بود. اغلب افراد، نکته کلیدی در خرید دستگاه تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا (HEPA) واقعی (به یاد داشته باشید 99.97 درصد ذرات 0.3 میکرون- به عنوان هپا (HEPA) واقعی یا مطلق شناخته می شوند) را چک کردن اندازه ذره ذکر شده توسط سازنده می دانند.
از تولیدکنندگانی که توصیفات نامفهومی "HEPA-like" and "HEPA-type" مانند "شبه-HEPA" و "نوع-HEPA "بدون ذکر مقدار و کمیت دستگاه تصفیه هوا به کار می برند دوری کنید. یک فیلتر هپا (HEPA) واقعی همیشه با عدد ذکر می شود. برخی مکش های تخصصی مکانیسم های اضافی برای عملکرد ذرات، حتی کوچکتر از 0.3 میکرون مانند دانه های کربنی فعال (مشابه فیلترهای تصفیه آب) دارند. در نهایت، اگر نیاز به تصفیه کننده هوا از نوع صنعتی دارید، استاندارد دقیق تری به نام ULPA (نفوذ هوای بسیار پایین) وجود دارد که 99.99 درصد ذرات 0.12 میکرون و بالاتر را جذب کند.
دانش هرچند کم در مورد نحوه عملکرد فیلترهای تصفیه هوا برای خرید لازم است. جاروبرقی در کنار فیلتراسیون مناسب هپا (HEPA) به صورت مجازی همه (بالای 90 درصد) جریان هوای کثیف فیلتر را کاناله می کند، اگر اینگونه عمل نکند، گرد و غبار به سادگی جابجا می شود.
فیلترهای هپا (HEPA) مانع از جریان هوا درون جاروبرقی می شوند. مکش زیادی برای کشیدن هوا به پشت الیاف به هم پیچیده لازم است. به این دلیل است که جارو برقی در کنار فیلتراسیون هپا (HEPA) واقعی نیاز به موتور قوی تری دارد و توان کم موتور به خوبی تمیز نمی کند.
دستگاه تصفیه هوا که مجهز به فیلتر هپا (HEPA) می باشد، ممکن است مصرف برق بالاتری به دلیل مذکور داشته باشد (یعنی در بازه زمان طولانی تر گران تر و پر صدا تر از فناوری های جاری مانند فتوکاتالیست های با عملکرد متفاوت است). یک فیلتر هپا (HEPA) همچنین نیاز به تمیزی و جایگزینی دوره ای دارد.
فیلترهای هپا (HEPA) در ابتدا دهه 1940 به منظور کاربرد ارتشی توسعه داده شد و عامل  مهمی در دفاع علیه جنگ شیمیایی، بیولوژیکی و رادیولوژیکی تا به امروز محسوب می شود.
فروش انواع فیلتر هپا

فروش انواع فیلتر هپا

انواع فیلتر hepa

قیمت انواع فیلتر هپا

انواع فیلتر های هپا

مشخصات فنی فیلتر هپا

فیلتر های هپا در ابعاد مختلف تولید می شود و با توجه به نوع کاغذ فیلتر مصرفی در آن برای ذرات 3/0 میکرون به بالا و بر اساس روش تست کلرور سدیم تا 997/99 درصد می باشد. افت فشار اولیه آن برابر با 220 پاسکال اندازه گیری شده است. افت فشار نهائی آن 380 پاسکال می باشد. ابعاد 70 ، 150، 300 میلیمتر و 610 و 300 میلیمتر در طول های 600، 610، 910، 1220، 1520، 1830 میلیمتر جزو ابعاد متداول مورد قبول قرار گرفته است.

سطوح مختلف فیلترهای هپا

  • HEPA  H 14 : حدود 005/0 درصد از ذرات 1/0 میکرونی در هر لیتر هوا
  • HEPA  H 13 : حدود 05/0 درصد از ذرات 1/0 میکرونی در هر لیتر هوا
  • HEPA  H 12 : حدود 5/0 درصد از ذرات 1/0 میکرونی در هر لیتر هوا
  • HEPA  H 11 : حدود 5 درصد از ذرات 1/0 میکرونی در هر لیتر هوا
  • HEPA  H 10 : حدود 15 درصد از ذرات 1/0 میکرونی در هر لیتر هوا

دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا

فیلتر های هپا از مهمترین و بهترین فیلترهای دستگاه تصفیه هوا هستند که خطرناک ترین آلاینده ها تا 1/0 میکرون را جذب می کنند. فیلترهای هپا توانایی جذب و از بین بردن انواع ویروس ها، باکتری، آلرژی و . . . را دارند،  به همین دلیل است که در دستگاه های تصفیه هوا بیمارستان ها، درمانگاه ها و ادرات از فیلتر هپا استفاده می کنند. معمولا دستگاه هایی که از فیلتر هپا استفاده می کنند، دارای فیلتراسیون سه مرحله ای می باشند. در این  نوع دستگاه ها برای پاکسازی کامل آلاینده ها دو فیلتر دیگر نیز وجود دارد: 
  • فیلتر اولیه : 
فیلتر اولیه که معمولا اولین سد محکم در برابر آلاینده های وارد شده به دستگاه تصفیه هوا است. این فیلتر وظیفه جذب ذرات بسیار بزرگ را بر عهده دارد. با جذب ذرات بسیار درشت مانند پرز و مو آلرژن ها در مرحله اول فیلتراسیون، از عمر و ظرفیت فیلترهای هپا و کربن اکتیو در مراحل بعدی محافظت می شود. 
  • فیلتر کربن اکتیو
کربن اکتیو کمک بسیار بزرگی به افراد مبتلا به آسم و آلرژی، کودکان و سالمندان و دیگر گروه های حساس می کند. چرا که وظیفه اصلی این فیلترها حذف عوامل شیمیایی موجود در محیط است. ذراتی که توسط فیلترهای کربن اکتیو جذب می شود، به هیچ عنوان به هوا باز نمی گردند. ویژگی که این فیلتر را به یکی از موثرترین فیلترهای تصفیه هوا تبدیل می کند. در واقع مکملی بسیار قوی برای فیلتر هپا به شمار می رود.

قیمت فیلتر هپا

همان طور که همه ما می دانیم انواع گوناگونی از فیلتر با قیمت های مختلف در بازار موجود می باشد. قیمت فیلتر هپا نیز با توجه به کارایی آن ها و موارد مصرف آن ها در صنایع گوناگون، متفاوت می باشد. به عنوان مثال قیمت فیلتر هپایی که در جارو برقی خانگی استفاده می شود با قیمت فیلتر هپایی که در جارو برقی های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، تفاوت دارد و به دلیل این است که ابعاد و سایز فیلتر هپای مورد استفاده در این دو نوع جارو برقی متفاوت می باشد. 

قیمت فیلتر هپا بیمارستانی 

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد فیلتر هپا که شامل جذب ذرات به کوچکی 3/0 میکرون، حذف ذرات 97/99 %، قدرت و دقت بالا در جذب آلاینده های معلق هوا و  موثرترین نوع فیلتر موجود برای حذف ذرات جامد از هوا می باشد،  از این فیلتر در بیمارستان ها به خصوص دراتاق عمل، بخش ایزوله و مراقبت های ویژه استفاده های فراوانی می شود. شما مشتریان گرامی می توانید برای استعلام قیمت فیلتر هپای بیمارسانی با شماره های مجموعه پال تهویه البرز تماس حاصل فرمایید.