گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : 1397/11/08 - 09:31
كد :27

نقش فیلتر هوا در سوخت

فیلتر هوا در اتومبیل بسیار مهم و ضروری است. در واقع فیلتر هوا نقش اساسی را در خودرو ایفا می کند. به عبارت دیگر فیلتر هوا در اتومبیل ها دارای عملکردی مشابه ریه در بدن انسان است.

فیلتر هوا در اتومبیل بسیار مهم و ضروری است. در واقع فیلتر هوا نقش اساسی را در خودرو ایفا می کند. به عبارت دیگر فیلتر هوا در اتومبیل ها دارای عملکردی مشابه ریه در بدن انسان است. از این رو آلودگی فیلتر هوا و مسدود شدن آن می تواند به اصطلاح تنفس خودرو را با مشکل مواجه کند.

فیلتر هوا تاثیر به سزایی در سوخت صحیح بنزین در اتومبیل دارد به گونه ای که در صورت مسدود بودن آن، هوا به دستی به سوخت نمی رسد از این رو سوخت بنزین کامل نخواهد بود این امر موجب می شود تا مصرف بنزین در اتومبیل افزایش پیدا کند. فیلتر هوا علاوه در بخش سیستم سوخت اتومبیل، در بخش کابین نیز کاربرد دارد.و موجب تصفیه هوای ورودی به کابین خودرو نیز می شود.

با این وجود اصلی ترین نقش فیلتر هوا در اتومبیل، همان تصفیه هوای ورودی به سیستم احتراق و سوخت است. با اینکه قیمت فیلتر هوا در مقایسه با سایر قطعات اتومبیل بسیار کم و ارزان قیمت است اما عدم توجه به آن می تواند مشکلات عدیده و هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشد.

نقش فیلتر هوا در سوخت

با توجه به این نقش و تاثیر فیلتر هوا در خودرو باید در نگهداری و تعویض آن دقت نمایید. در مقالات قبلی در مورد زمان مناسب تعویض فیلتر هوا اطلاعاتی را ارائه کرده ایم که شما عزیزان می توانید با مطالعه آن در زمان مناسب به تعویض فیلتر هوا در اتومبیل خود بپردازید تا از هزینه های ناشی از مسدود شدن فیلتر هوا جلوگیری نمایید.

فیلتر هوای مورد استفاده در اتومبیل ها معمولا از نوع فیلتر هوا کاغذی است که دارای قیمت پایینی است و تعویض آن نیز کار نسبتا ساده ای است و شما می توانید بدون نیاز به کمک گرفتن از مکانیک، خودتان این کار را انجام دهید. با تمام این تفاسیر باید به فیلتر هوا در خودرو خود توجه ویژه ای داشته باشید. 

نقش فیلتر هوا در سوخت 


فیلتر هوا نقش تنظیم میزان هوای ورودی موتور و جذب ناخالصی ها و ذرات هوا را بر عهده دارد و می توان گفت همانگونه که ریه در بدن انسان نقش مهم و اساسی دارد؛فیلتر هوا نیز در خودرونقش اساسی دارد و بسیار مهم و ضروری است و در صورتی که به موقع تعویض نشود تنفس خودرو را دچار مشکل خواهد کرد.همچنین کثیف بودن فیلتر هوای خودرو سوخت بنزین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و اگر به موقع تعویض نشود و کثیف شود هوا به درستی به سوخت نرسیده و مصرف بنزین در خودرو افزایش می یابد.فیلتر هوا علاوه بر موتور خودرو در کابین خودرو نیز کاربرد دارد و هوای ورودی کابین خودرو را تصفیه می کند.اما می توان گفت مهم ترین و اصلی ترین نقش فیلتر هوا در خودرو ،تصفیه هوای ورودی به موتور خودرو و سیستم سوخت خودرو است.هزینه تعویض فیلتر هوای خودرو بسیار کم است و به راحتی قابل تعویض است و عدم توجه به تعویض به موقع آن می تواند مشکلات و هزینه زیادی به دنبال داشته باشد،بنابراین عدم تعویض به موقع فیلتر هوا از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست و کثیف شدن فیلتر هوا و عدم تعویض به موقع آن علاوه برافزایش مصرف سوخت بنزین باعث ناقص سوختن بنزین و در نتیجه آلودگی هوا می شود بنابراین می توان گفت فیلتر هوا  از محیط زیست نیز حفاظت می کند.
با تعو.یض به موقع فیلتر هوای خودرو و تمیز نگه داشتن آن راندمان موتور خودرو افزایش می یابد و احتراق سوخت خودرو کامل تر می شود و به میزان زیادی در مصرف سوخت خودرو صرفه جویی می شود.
برای احتراق موتور خودرو لازم است ترکیبی از اکسیژن و هوا وارد محفظه موتور شود و هیچ گونه مواد مضر و گرد و خاک نباید وارد موتور خودرو شود و در صورتی که این مواد مضر وارد محفظه موتور خودرو شود عملکرد موتور خودرو دچار مشکل می شود. هوایی که وارد خودرو می شود حاوی ذرات گرد و غبار و شن و ... است و فیلتر هوا  درمسیر ورود هوا به درون موتور خودرو قرار می گیرد و از وارد شدن گرد و غبار همراه هوا به درون موتور جلوگیری می کند و با حرکت هر کیلومتر خودرو و ورود هوا به درون محفظه گرد و غبار همراه هوا بر روی فیلتر هوا انباشته می شود و پس از مدتی با افزایش میزان گرد و غبار انباشته شده روی فیلتر هوا،مقاومت فیلتر هوا بیشتر شده و از ورود اکسیژن و هوای لازم برای سوخت موتور نیز جلوگیری می کند.

 این امر موجب کاهش قدرت موتور خودرو و افزایش مصرف سوخت موتور خودرو می شودبنابراین وجود فیلتر هوا و تعویض به موقع آن نقش مهمی در سوخت موتور خودرو دارد ودر صورتی که فیلتر هوا در موتور خودرو وجود نداشته باشد و یا فیلتر هوای موجود در موتور خودرو کثیف باشد گرد و غبار و ذرات آلاینده ای که در هوا وجود دارد به اجزای موتور صدمات زیادی وارد می کند و موجب فرسایش اجزای مختلف موتور خودرو می شود و ورود گرد و غبار به درون موتور خودرو  در بلند مدت آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند.
فیلتر هوای خودرو باید آلودگی هوا را در حد نیاز جذب کند اما نباید به اندازه ای مسدود شود که از ورود هوای تمیز به درون موتور خودرو جلوگیری کند و توام مکش موتور خودرو را کاهش دهد.
با استفاده از فیلتر هوا در موتور خودرو علاوه بر کاهش مصرف سوخت می توان عمر مفید موتور خودرو را افزایش داد و آلودگی هوا را به میزان زیادی کاهش داد.بنابراین لازم است  هر چند ماه یک بار فیلتر هوای خودرو چک شود و در صورت کثیف بودن تعویض شود.