گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1397/11/08 - 11:20
كد :31

انواع فیلتر دستگاه های جاروبرقی صنعتی

مکنده های صنعتی از پر کاربردترین دستگاه های نظافت صنعتی به شمار می آیند. این دستگاه ها از اجزای متفاوتی تشکیل شده اند و جمع آوری آلودگی ها و آلاینده ها را بر عهده دارند.

مکنده های صنعتی از پر کاربردترین دستگاه های نظافت صنعتی به شمار می آیند. این دستگاه ها از اجزای متفاوتی تشکیل شده اند و جمع آوری آلودگی ها و آلاینده ها را بر عهده دارند. جمع آوری و مکش ذرات و ریز آلاینده ها در صنایع از بزرگترین مزایای این دستگاه ها می باشد. استفاده از مکنده های صنعتی با قدرت فیلتراسیون بسیار بالا سلامت کارکنان را تضمین می نماید.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی در جهت طراحی و تولید مکنده های صنعتی، اجزای داخلی این دستگاه ها نیز پیشرفت چشم گیری دارند. انواع فیلتر های دستگاه جاروبرقی صنعتی شامل HEPA ، پاکتی، ستاره ای، کارتریجی، کیسه ای می باشند. در این مطلب به بررسی انواع فیلتر دستگاه های جاروبرقی صنعتی که توسط شرکت های خدماتی نظافتی مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم.


اهمیت فیلتراسیون آلاینده ها جهت انجام خدمات نظافت


در صنایع آلاینده های بسیاری در طی فرآیند تولید ایجاد می شود، جمع آوری و عدم انتشار این آلاینده ها از از جمله مسائل بسیار مهم در کارخانه های صنعتی می باشد. برخی از این آلودگی ها خطرناک بوده و عملکرد دستگاه گوارش کارکنان را در محیط های صنعتی به مخاطره می اندازند، لذا با استفاده از یک مکنده ی صنعتی با قدرت فیلتراسیون بالا می توان تا ۹۹ درصد این آلاینده ها را جمع آوری نمود. از سوی دیگر نداشتن یک سیستم فیلتراسیون مناسب سبب نا کارآمدی جاروبرقی صنعتی می شود زیرا آلودگی های ریز تنها بلافاصله پس از جمع آوری، به کمک جریان هوا به محیط اطراف باز می گردند.

بررسی انواع فیلتر های مکنده های صنعتی

 

انواع فیلتر دستگاه های جاروبرقی صنعتی
فیلتر ابتدایی تمامی مکنده های صنعتی، پاکت جاروبرقی می باشد که در مرحله ی اول تمامی گرد و خاک و آلاینده ها به درون آن انتقال می یابند، این پاکت ها توان فیلتراسیون ذرات تا اندازه ی ۳ میکرون را دارا می باشند، ذرات کوچکتر از این میزان، به محیط اطراف انتشار می یابند. این پاکت ها دو لایه بوده و جنس آنها الکترواستاتیکی می باشد.

فیلتر ستاره ای


این نوع فیلتراسیون اغلب در مکنده های صنعتی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، علت اصلی نام گذاری این فیلتر شکل ستاره ای می باشد. نظافت این فیلتر به دو شیوه ی دستی و یا به کمک کمپرسور هوا یا تکاننده مکانیکی صورت می پذیرد. کاربر با فشردن دکمه ی مخصوص فشار هوا به جک وارد شده و در نتیجه سبب تکان دادن فیلتر می شود.

فیلتر کارتریجی


فیلتراسیون این نوع فیلتر هم بیشتر در جاروبرقی های صنعتی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، جنس این فیلتر سلولزی بوده و به شیوه ی جریان هوای معکوس و یا تکاندن می توان آن را به خوبی نظافت نمود. در این روش با کمک حجم بالای هوایی که به صورت مخالف وارد محفظه می شود، می توان آلودگی های درون فیلتر را خارج نمود.

فیلتر پاکتی موازی شکل


فیلتراسیون این نوع فیلتر پلی استری نیز اغلب در مکنده های صنعتی مورد استفاده قرا می گیرد و نظافت آن هم به شیوه ی جریان هوای معکوس صورت می پذیرد.

فیلتر هپا HEPA


فیلتراسیون فیلتر HEPA که مخفف کلمه High Efficency particulate Air می باشد، به معنای فیلتر ذرات هوا با راندمان بالا می باشد. ساختار فیلتر های هپا همانند فیلتر های کارتریجی می باشد. اغلب مکان های حساسی همچون کارخانه های دارو سازی و صنایع غذایی که دارای غبارات ریز می باشند از مکنده های صنعتی با فیلتر هپا استفاده می نمایند زیرا ذرات ۰.۳ میکرونی را نیز جمع آوری می نماید. نظافت این نوع فیلتر با استفاده از ضامنی که بر روی بدنه ی دستگاه تعبیه شده است صورت می پذیرد.