گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1397/11/15 - 09:08
كد :33

انواع فیلترهای HEPA

طبق گفته NIOSH (موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای ایالات متحده) یک فیلتر HEPA واقعی می تواند 99.97 درصد ذرات گردوغبار را که 0.3 میکرون قطر دارند (میکرون = 1 میلیونیم متر) را به دام بیاندازد.

طبق گفته NIOSH (موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای ایالات متحده)، یک فیلتر HEPA واقعی می تواند 99.97 درصد ذرات گرد و غبار را که 0.3 میکرون قطر دارند (میکرون = 1 میلیونیم متر) را به دام بیاندازد.

نکته قابل توجهی در مورد ذرات 0.3 میکرونی وجود ندارد. به راحتی از فیلتر تصفیه هوا عبور می کند و ذرات بزرگتر و کوچکتر حبس می شود. به منظور تجسم ذرات 0.3 میکرونی، به یاد داشته باشید که موی انسان به طور معمول 50 تا 150 میکرون قطر دارد در نتیجه فیلتر HEPA ذرات بسیار ریزتر را جذب می کند.

ذرات درشت و ضعیف که از تخلیه اتومبیل های دیزلی سرچشمه می گیرند به طور کلی PM 10 (ذرات کمتر از 10 میکرون) و یا PM 2.5 (کمتر از 2.5 میکرون) هستند، بنابراین شما می توانید ببینید که فیلتر HEPA در مقیاس حداقل 10 برابر کوچکتر کار می کند.

یک فیلتر HEPA واقعی بسیار بهداشتی تر از انواع معمولی است زیرا قارچ و حتی باکتری و ویروس را حبس می کند. این تصفیه در مقیاس میکروسکوپی است.

 

انواع فیلترهای HEPA

با استفاده از فیلترها در تجهیزات تنفسی، NIOSH نه درجه مختلف را بر اساس سه سطح بازدهی (95 ، 99 و 99.97 درصد) و سه سطح درجه بندی مقاومت فیلتر (N، R و P) شامل می شود. N یعنی نسبت به روغن مقاوم نیست، R نسبت به روغن مقاوم است و P در مقابل روغن اثبات شده است. احتمالا لیبل N95 (95 درصد کارایی و بدون مقاومت به روغن) یا P100 (99و997 درصد کارایی و اثبات روغن) را مشاهده کرده اید.

احتمالا فیلترهای HEPA طبقه بندی شده بر اساس حروف A تا E، بر اساس اینکه چقدر ذرات را جذب می کنند و در برابر جریان هوا مقاومت دارند را مشاهده کرده اید. نوع A کمترین کارایی را دارد که معیارهای اصلی فیلتر HEPA را برآورده می کند، در حالیکه نوع E (نقطه انتهای طیف) فیلترهای درجه نظامی با ظرفیت جذب مواد شیمیایی، رادیولوژی یا بیولوژیکی هستند. همچنین بر اساس مقاومت به آتش (نوع 1) یا نیمه-احتراق پذیر نیز دسته بندی می شوند.

مواردی که قبل از خرید فیلتر هپا باید در نظر بگیرید

حتی اگر از آلرژی رنج می برید و در حال خرید یک دستگاه تصفیه هوا یا جارو برقی ساده هستید، این نوع طبقه بندی احتمالا مناسب نخواهد بود. اغلب افراد، نکته کلیدی در خرید دستگاه تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا HEPA واقعی (به یاد داشته باشید 99.97 درصد ذرات 0.3 میکرون- به عنوان HEPA واقعی یا مطلق شناخته می شوند) را چک کردن اندازه ذره ذکر شده توسط سازنده می دانند.

از تولیدکنندگانی که توصیفات نامفهومی "HEPA-like" and "HEPA-type" مانند "شبه-HEPA" و "نوع-HEPA "بدون ذکر مقدار و کمیت دستگاه تصفیه هوا به کار می برند دوری کنید. یک فیلتر HEPA واقعی همیشه با عدد ذکر می شود. برخی مکش های تخصصی مکانیسم های اضافی برای عملکرد ذرات، حتی کوچکتر از 0.3 میکرون مانند دانه های کربنی فعال (مشابه فیلترهای تصفیه آب) دارند. در نهایت، اگر نیاز به تصفیه کننده هوا از نوع صنعتی دارید، استاندارد دقیق تری به نام ULPA (نفوذ هوای بسیار پایین) وجود دارد که 99.99 درصد ذرات 0.12 میکرون و بالاتر را جذب کند.

دانش هرچند کم در مورد نحوه عملکرد فیلترهای تصفیه هوا برای خرید لازم است. جاروبرقی در کنار فیلتراسیون مناسب HEPA به صورت مجازی همه (بالای 90 درصد) جریان هوای کثیف فیلتر را کاناله می کند، اگر اینگونه عمل نکند، گرد و غبار به سادگی جابجا می شود.

فیلترهای HEPA مانع از جریان هوا درون جاروبرقی می شوند. مکش زیادی برای کشیدن هوا به پشت الیاف به هم پیچیده لازم است. به این دلیل است که جارو برقی در کنار فیلتراسیون HEPA واقعی نیاز به موتور قوی تری دارد و توان کم موتور به خوبی تمیز نمی کند.

دستگاه تصفیه هوا که مجهز به فیلتر HEPA می باشد، ممکن است مصرف برق بالاتری به دلیل مذکور داشته باشد (یعنی در بازه زمان طولانی تر گران تر و پر صدا تر از فناوری های جاری مانند فتوکاتالیست های با عملکرد متفاوت است). یک فیلتر HEPA همچنین نیاز به تمیزی و جایگزینی دوره ای دارد.

فیلترهای HEPA در ابتدا دهه 1940 به منظور کاربرد ارتشی توسعه داده شد و عامل مهمی در دفاع علیه جنگ شیمیایی، بیولوژیکی و رادیولوژیکی تا به امروز محسوب می شود.

چه کسی فیلتر HEPA را اختراع کرد

مشابه دیگر اختراع ها، فیلترهای HEPA به مرور زمان توسعه یافتند. به نظر نمی رسد یک مخترع به تنهایی چنین امتیازی را از آن خود نموده باشد. فیلترهای هوا مبتنی بر فیبر در ابتدا در پروژه منهتن (تولید اولین بمب اتمی در جهان) به عنوان راهی برای حذف ذرات رادیواکتیو بسیار ریز و خطرناک مطرح شدند. بعد از جنگ، برادران ۀمانی کلاوس و منفرد همز به توسعه سیستم های فیلتر هوای نسبتا ارزان اوایل دهه 1960 پرداختند تا ذرات تولید شده توسط کوره های سوخت زغال را کاهش دهند. آنها به دنبال شرکت IQAir رفتند که پیشگام در تجهیزات فیلتراسیون هوا بود. اولین فیلتر تصفیه هوای ارزان پلیسه دار اوریل 1966 توسط کنت ثبت شد.

پال تهویه البرز

با تولید و فروش انواع فیلترهای تصفیه هوا توانسته است بهترین فیلترهای هپا را تولید کرده و مرغوب ترین فیلترهای تصفیه هوا را با ارزان ترین قیمت به فروش برساند .