گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1397/11/15 - 10:22
كد :35

عملکرد فیلتر کربن فعال در دستگاه تصفیه هوا

نخستین‌ باری که بسیاری از افراد با کربن فعال روبرو شدند، طی روند انتخاب تصفیه هوای خانگی بوده است. بسیاری از افراد به دلیل آسم و آلرژی به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه هوا هستند، زیرا آنها متوجه شده اند که بو و مواد شیمیایی چه تاثیری بر مشکلات تنفسی دارند.

نخستین‌ باری که بسیاری از افراد با کربن فعال روبرو شدند، طی روند انتخاب تصفیه هوای خانگی بوده است. بسیاری از افراد به دلیل آسم و آلرژی به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه هوا هستند، زیرا آنها متوجه شده اند که بو و مواد شیمیایی چه تاثیری بر مشکلات تنفسی دارند. بدین منظور، بسیاری از سیستم‌های با کیفیت تصفیه هوای خانگی ، راه حل جامعی دارند که شامل کربن فعال برای حذف بو، دود و آلاینده های های شیمیایی است.

 

عملکرد فیلتر کربن فعال در دستگاه تصفیه هوا

فیلتر کربن فعال در  دستگاه تصفیه هوا

حدود 2000 سال پیش، انسانها از کربن فعال برای حذف ناخالصی ها از آب استفاده می کردند. حتی پس از آن، کیفیت جذب استثنایی آن نیز شناخته شده بود. هرچند، تا اوایل دهه 1900، کربن فعال به شکل پودر تولید میشد که می توانست به صورت تجاری فروخته شود. در آن زمان، برای تصفیه آب و حذف رنگ از شکر استفاده شده است.با شروع جنگ جهانی اول، کشف شد که کربن فعال را در زمان جنگ، علاوه بر تصفیه آب و تولید تصفیه هوا، می‌توان در ماسک‌های ضد گاز برای محافظت از سربازان استفاده کرد. طی آن دوره بود که کربن فعال گرانولی تولید شد.

تفاوت بین کربن و کربن «فعال» 

کربن مورد استفاده در دستگاه تصفیه هوا و فیلتر تصفیه آب ، در واقع از طریق فرایند پختن کربن، برای خشک کردن آن استفاده می‌کند. حرارت مورد استفاده در فرایند پختن باعث حذف ناخالصی‌ها شده و موجب می‌شود کربن در سطح میکروسکوپی شکننده شود. با این کار، سطوح بزرگی باز می‌شود که می‌تواند ناخالصی‌ها را بگیرد. پس از آنکه کربن فعال حجم زیادی از ناخالصی‌ها را کاملا جذب کرد، با حرارت دوباره می‌تواند دوباره فعال شود. با این حال، فرایند فعالسازی دوباره غیر عملی و خطرناک است. کربن غیر فعال، دود یا زغال چوب است.

کربن فعال به روش‌های مختلفی تشریح شده است اما به طور کلی شامل مواد کربنی بی‌ نظمی است که درجه بالایی از منافذ و ناحیه سطحی گسترش‌ یافته‌ دارند. این در حقیقت به این معنی است که خاصیت جذب بسیار بالایی دارد که باعث می شود برای طیف گسترده‌ای از فرایند های تصفیه از جمله تصفیه هوا و تصفیه آب بسیار سودمند باشد.

کربن فعال در تصفیه هوای خانگی

 در دستگاه تصفیه هوای خانگی، کربن فعال اغلب با مواد معدنی دیگر مانند زئولیت ترکیب شده است. زئولیت می‌تواند یون‌ها و مولکول‌ها را جذب کرده و بنابراین مانند یک فیلتر برای کنترل بو، حذف سموم و یک الک شیمیایی عمل میکند.

استفاده از کربن برای تصفیه مواد شیمیایی خاص 

با اینکه کربن فعال می تواند صدها مواد شیمیایی و بوی های مختلف را جذب کند، اما نمی تواند همه چیز را حذف کند. کربن در حذف برخی از مواد شیمیایی رایج مانند فرمالدئید یا سولفید هیدروژن عملکرد خوبی ندارد. در این حالت ها، کربن را می‌توان آغشته به یدید پتاسیم یا با آلومینا فعال ترکیب کرد تا قابلیت جذب افزایش یابد. این بدان معنا است که تمام فضاهای ریز درون کربن دارای ماده شیمیایی هستند که اکنون با آن واکنش داده و فرمالدئیدها یا سولفید هیدروژن موجود در هوا را خنثی می‌کند بجای اینکه خود کربن آنها را حذف کند.

استفاده از کربن به عنوان روشی برای حساسیت شیمیایی چندگانه

بخش کوچکی از آلرژی هایی که افراد به آن مبتلا هستند، حساسیت شیمیایی چندگانه (MCS) نامیده می شود. این بدان معنا است که آنها حساسیت بسیار زیادی نسبت به هر مواد شیمیایی موجود در هوا دارند. عطرها، مواد شیمیایی پاک کننده و حتی گاززدایی از مواد مصالح ساختمانی می‌توانند باعث تحریک شدید شخصی شوند که MCS دارد.

برای این افراد، تصفیه هوا با حجم بالایی از کربن فعال می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا باعث حذف محرک‌ها از محیط شوند که می‌تواند هوا را برای همه قابل تنفس‌تر کند، بخصوص افراد مبتلا به آسم، خردسالان، کودکان و افراد مسن.

بهترین دستگاه تصفیه هوا کربن/زغال چوب

نوع و مقدار کربن فعال و نحوه استفاده آن در دستگاه تصفیه هوای خانگی به برند و مدل بستگی دارد. علاوه بر این، تعداد زیادی از انوع دستگاه تصفیه هوا دارای فیلتر کربن فعال، با عملکرد بالا وجود دارد. نوع تصفیه کننده کربن که می خواهید بستگی به نوع مواد شیمیایی و تحریک کننده های مورد نیاز برای حذف دارد.

فیلترهای تصفیه هوا خانگی با استفاده از جدیدترین متد روز دنیا در شرکت پال تهویه البرز تولید شده و با قیمت مناسب به فروش می رسد .این نمونه از فیلترها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که مناسب ترین گزینه به عنوان فیلتر در دستگاه های تصفیه هوای خانگی به کار برده می شوند .