گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : -
كد :41

فیلتر هوا در سیستم تهویه مطبوع

در طراحی و ساخت آپارتمان ها و ساختمان های اداری یکی از مسایل پر اهمیت در نظر گرفتن تهویه هوای مطبوع می باشد. با افزایش آلودگی هوای محیط های عمومی فضای منزل و یا محل کار که بیشترین مدت زندگی در این مکان ها سپری می شود، وجود تهویه هوای مطبوع در ایجاد امکانات رفاهی یک امر ضرروی است.

سیستم های تهویه مطبوع انواع مختلفی دارند و هر کدام سازگار با یک محیط اند. طراحی و ساخت محیطی که بتوان در آن از یک سیستم تهویه مطبوع مناسب استفاده کرد یکی از مزیت های طراح می باشد.
سیستم های تهویه مطبوع دو کاربرد دارند . کاربرد گرمازایی و برودتی. کاربرد برودتی در یک سیستم تهویه مطبوع بسیار اساسی می باشد. سیستم تهویه مطبوع برودتی از اجزای مختلفی اجاد شده. یکی از مهمترین اجزای به کاربرده شده در سیستم برودتی فیلترهوا می باشد.
در یک سیستم تهویه مطبوع از فیلتر هوا در قسمت های مختلف استفاده می شود.فیلترهای مختلف در دستگاه تصفیه هوا با توجه به مواد تشكیل دهنده و تكنولوژی ساخت توانایی حذف آلاینده های مختلفی در هوا را دارند. معمولا استفاده همزمان از چندین نوع از این فیلتر ها در یك دستگاه منجر به تصفیه کامل هوا می گردد. اگر مصرف كننده از وجود و تاثیر ناراحت کننده و مضر یك نوع آلاینده بخصوصی در هوای محیط زندگی خود، آگاه است باید بداند كدام نوع فیلتر توانایی حذف آن عامل خاص آلوده کننده را دارد و این فیلتر در كدام نوع از دستگاه تصفیه هوا وجود دارد.

کاربرد انواع فیلترهای هوا در تهویه مطبوع

 انواع فیلترهای هوا در تهویه مطبوع

پیش فیلتر

پیش فیلتر ها انواع مختلف دارند.توانایی این نوع فیلتر ها در جذب پرز فرش و مو و گرد و خاک و پر حیوانات می باشد .

ذغال فعال ( ACTIVE)

ذغال فعال توانایی جذب بوهای نامطبوع و بیش از 3000 نوع از ترکیبات مضّر گازی را داشته و نقش مهمی در جذب عوامل شیمیایی دارا می باشد.

فیلتر هپا ( HEPA )

قابلیت جذب انواع باکتری ها , ویروس ها و ذرات گرد و خاک معلق در هوا تا قطر 0.3 میکرون را دارا می باشد و تقریبا تمام ذرات معلق را از هوایی که تنفس می شود تصفیه می نماید. فیلتر هپا  یکی از قوی ترین و مؤثرترین فیلتر های موجود در دستگاه تصفیه هوا میباشد . فیلتر هپا تقریبا  بیش از 97/99 درصد از ذرات آلاینده معلق در هوا را از بین میبرد . (مشابه فیلتر هوای موتور اتومبیل)

 فیلتر هگا ( HEGA )

قابلیت جذب اکثر گازها را دارا می باشد و این نوع فیلتر ها ترکیبی از پوشش کربن می باشند که نسبت به فیلتر کربن فعال کارایی بیشتری دارند.

فیلتر پلاسما

با استفاده از تکنولوژی نانو قابلیت جذب الکتریکی ذرات آلرژی زا و دوده هوا را دارا می باشد. فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک در دستگاه تصفیه هوادر واقع همان فیلتر آلومینیومی لانه زنبوری است.این فیلتر در دستگاه تصفیه هوا  با خاصیت بار الکتریکی ،جاذب ذرات باردار معلق در هوا توسط صفحات الکترو استاتیک می باشد. این فیلتر دارای قابلیت شستشو  میباشد و موجب افزایش طول عمر فیلتر هپا نیز می گردد.

فیلتر یون منفی

با افزایش میزان یون منفی در هوا و افزایش اکسیژن و حذف آلاینده های دارای یون مثبت موجب تلطیف هوا می گردد.

 لامپ UV

در دستگاه تصفیه هوا ، با تابش اشعه ماوراء بنفش با خاصیت ضد عفونی کنندگی بالا از بین برنده میکروارگانیسمهای موجود در هوا نظیر باکتریها ، ویروسها و قارچها می باشد. لامپ UV ، ویروس را تا حد 97.6% جذب می نماید.

زمان تعویض فیلتر های موجود در دستگاه تصفیه هوا

یکی از مهمترین نکات در بهره برداری صحیح از دستگاه تصفیه هوا توجه به زمان تعویض فیلترهای دستگاه می باشد . با توجه به اینکه هر سال از ابتدای آذرماه همزمان با سرد شدن هوا و ایجاد پدیده وارونگی ، فصل ریزش برگهای درختان نیز فرا می رسد و عملا تصفیه طبیعی هوا توسط برگ درختان تا پایان زمستان متوقف می گردد ، بهترین زمان برای تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا در شهرهایی مانند تهران ، اصفهان و اراک همان زمان اوایل آذرماه هرسال می باشد.
فیلتر هپا و  کربن اکتیو پس از اشباع شدن نیاز به تعویض دارند ،  فیلتر هپا متشکل از  الیاف بسیار نازک شبیه کاغذ یا فایبرگلاس میباشد و نوع مشابه آن در ورودی هوای موتور اتومبیل ها هم نصب می شود و ذرات معلق و آلاینده های هوا را جذب می کند که با توجه به خاصیت و عملکرد فیلتر های هپا و کربن اکتیو می توان به این نتیجه رسید که این دو فیلتر (هپا و کربن اکتیو) قابل شستشو نمیباشند و  بعد از اشباع شدن با ذرات معلق و آلاینده هوا باید تعویض گردند.
 

 

 

فروش فیلتر هوا در تهران و کرج