گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : -
كد :42

فیلتر هوا در صنایع شیمیایی

یکی از مشاغل پر خطر در زمان حال حاضر کار در مناطق پتروشیمی، نفت و گاز می باشد. در این مناطق به علت وجود انواع ذرات معلق شیمیایی با خاصیت تجزیه ناپذیری آلایندگی هوا به اوج می رسد. از این رو تامین محیطی امن برای سلامت کارمندان امری ضروری و جدایی ناپذیر در این نوع صنایع می باشد.

استفاده از دستگاه های تصفیه هوای صنعتی در مناطق مختلف بی شک در شرایطی که منشا آلودگی در داخل فضای بسته کارگاهی باشد و کیفیت هوا در بیرون فضای بسته مناسب باشد، ساده ترین اقدام تهویه هوای آلوده داخلی و جایگزین کردن آن با هوای بیرون است. ایراد بزرگ در این روش، رعایت نکردن اخلاق زیست محیطی و آلوده کردن محیط بیرون است.
ولی مشکل بسیاری از محیط های صنعتی متراکم آنست که هوای محیط بیرون خود سرشار از عوامل آلاینده می باشد و جایگزینی نه تنها منجر به کاهش غلظت آلاینده نمیشود، بلکه آلاینده های جدیدی را به فضای داخل وارد میکند. دراین حالت نیز ساده ترین اقدام ممکن است استفاده از ماسک های تنفسی مناسب باشد که غالبا پرسنل عملیاتی از آن استفاده میکنند.
ولی باید بپذیریم که در فضاهای اداری، مهندسی و آزمایشگاهی مستقر در این مراکز نیز که غلظت آلایند ها به شدت فضاهای عملیاتی نیست، همچنان نیاز به مهار آلودگی وجود دارد.
برای این منظور بدون شک بهترین و موثرترین اقدام، استفاده از تجهیزات مناسب برای تصفیه و پالایش هوا است. تجهیزات تصفیه هوا در محیط صنعتی، بسیار متفاوت از انواع خانگی و با رویکردی تخصصی تر مورد استفاده قرار میگیرد. استقرار آن ( با توجه به سیستم های تهویه مطبوع موجود در هر فضا)، میزان گردش هوا از فیلترها (با توجه به تخمین ها از شدت نفوذ آلودگی)، میزان آلودگی صوتی آن و از همه مهمتر نوع و ظرفیت فیلترهای بکار گرفته شده در آن، از جمله مواردی است که در یک طراحی مناسب باید لحاظ گردد.

فیلتر هوای مناسب در تصفیه هوای صنعتی

یکی از مسایل مهم در طراحی تصفیه هوای صنعتی، تعیین فیلتر مناسب برای جذب آلاینده های فاز گازی (Gas-Phase) موجود در هواست. این مورد به نسبت آلاینده های جامد و مایع معلق در هوا (موسوم به ایروسول)، از پیچیدگی مهندسی بسیار بیشتری برخوردار است و دانش آن در دنیا نیز به روز و در حال توسعه می باشد.

اهمیت تعویض فیلترهای هوا در تصفیه هوای صنعتی

روش جذب آلاینده ها در فیلتر، چه برای آلاینده های گازی و چه آلاینده های از نوع ذرات معلق، بدون شک مطمئن ترین و موثرترین روش برای مهار آلودگی های در یک دستگاه تصفیه هوای صنعتی می باشد. فیلترها بعنوان قلب این تجهیزات، حساسترین قسمت و به تبع آن نیازمند توجه و پایش دوره ای می باشند.
هرچند فیلتر های الیافی که برای جذب ذرات معلق مورد استفاده قرار میگیرد، به مرور زمان و کارکرد دچار افت راندمان جذب نخواهد شد، ولی بدلیل گرفتگی وافت فشار بالا، از دید مصرف انرژی و شدت جریان هوا سیستم را دچار افت کرده و از این حیث لازم است در زمان بهینه تعویض گردد.
در خصوص فیلترهای جاذب گازی، تعویض دیر هنگام می تواند باعث آن شود که جاذب راندمان جذب را کاملا از دست دهد و حتی در شرایط خاصی ممکن است بخشی از آلاینده جذب شده را باز پخش کند. لذا بهتر است که پایش گردد و در زمانهای مناسب و اندکی پیش هنگام تعویض گردد. تعیین زمان های تعویض به هیچ وجه قابل پیش بینی و تعیین دقیق نمی باشد و این ادعا کاملا فریبنده است. راهکار صحیح و موثر مراقبت دوره ای فیلترهاست.

فیلتر هوا در صنایع شیمیایی

 


فروش فیلتر هوای صنعتی