گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/07/10 - 10:20
كد :49

تاثیر فیلترهای کربنی در تصفیه آب

کربن فعال یا زغال فعال شده ، موادی با پایه کربنی است که توسط روشهای شیمیایی یا بوسیله بخار فعال سازی میشود. معمولا کربن فعال بدست امده از روش بخار کیفیت بسیار بالاتری نسبت به روش شیمیایی دارد.کربن فعال (Activated Carbon)، کربنی است که بار الکتریکی مثبت به آن القا شده و به همین دلیل می‌تواند برخی یونهای منفی ناخالصی را نیز جذب کند. زغال فعال کاربردهای زیادی در حوزه تصفیه آب داشته است.

تاثیر فیلترهای کربنی در تصفیه آب 

کربن فعال یا زغال فعال شده ، موادی با پایه کربنی است که توسط روشهای شیمیایی یا بوسیله بخار فعال سازی میشود. معمولا کربن فعال بدست امده از روش بخار کیفیت بسیار بالاتری نسبت به روش شیمیایی دارد.کربن فعال (Activated Carbon)، کربنی است که بار الکتریکی مثبت به آن القا شده و به همین دلیل می‌تواند برخی یونهای منفی ناخالصی را نیز جذب کند. زغال فعال کاربردهای زیادی در حوزه تصفیه آب داشته است.

فیلتر کربن در تصفیه آب

زغال فعال در تصفیه آب

فیلترهای کربن فعال بصورت گسترده‌ای در تصفیه آب آشامیدنی در تصفیه خانه ها و منازل استفاده شده و عمدتاً در دو نوع کربن فعال دانه‌ای (GAC) و کربن فعال پودری( PAC) وجود دارد . هر دو نوع فیلتر اثربخشی قابل قبولی دارند، اما کربن فعال پودری به دلیل برخورداری از سطح تماس بالاتر با سیال نسبت به کربن فعال دانه‌ای از قدرت جذب بالاتری برخوردار است.راندمان عملکرد فیلترهای کربن فعال، به دو عامل :میزان کربن و زمان تماس سیال با کربن بستگی دارد.هر چه سرعت سیال کمتر باشد، زمان تماس سیال با کربن بیشتر خواهد بود و بالطبع جذب ناخالصی بهتری صورت می‌گیرد.

نحوه استفاده از زغال فعال یا فیلتر کربن در تصفیه آب خانگی                         

معمولاً فیلترهای کربنی که برای تصفیه آب خانگی بصورت رومیزی یا زیر سینک استفاده میشوند ، حاوی 340 تا 680 گرم کربن می‌باشند. اغلب کربن فعال از مواد خام مانند پوسته نارگیل ، چوب، زغال سنگ، و مواد نفتی ساخته شده است. دانه های کربن اکتیو به علت سطح متخلل و ناهموار خود تقریبا دارای 1000 متر مربع سطح در هر گرم میباشند. کربن بدست آمده از پوسته نارگیل، علیرغم اینکه حدود 20% گرانتر از سایر انواع است، اما به دلیل راندمان بالاتر، بیتشر استفاده شده و رایج تر می‌باشد.
هرچه کربن ریزتر و دارای سطح ناهموارتر با سوراخهای بیشتر باشد سطح جذبی آن بالاتر بوده و کیفیت بالاتری دارد که معمولا کربن های پوسته نارگیل به علت پایه طبیعی داشتن و همچنین ضریب جذب بسیار بالا و طعم و بوی مطلوب آب خروجی و قدرت بالا در حذف برخی آلاینده ها از جمله تری هالومتان ها  بیشتر در صنعت تصفیه آب استفاده میگردند .

فیلترهای کربنی بطور گسترده‌ای در سیستمهای تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلترها هم می‌توانند به تنهایی برای بهبود طعم و بوی آب و حذف کلر و بسیاری از آلاینده‌های دیگر و هم بعنوان یک پیش تصفیه برای سیستمهای اسمز معکوس استفاده شوند.

ساختار تصفیه آب با کربن فعال

فیلتر کربنی، چه آلاینده‌هایی را از آب حذف می‌کند؟

 کربن فعال، باعث حذف یا کاهش آلاینده‌ها و مواد شیمیایی زیادی از جمله کلر، بنزن، ترکیبات THM، رادون و بسیاری از مواد موجود در آب آشامیدنی می‌شود. برخی از فیلترهای کربنی قادر هستند تا برخی از آلاینده‌های فلزات سنگین را هم در آب کاهش دهند. کربن فعال در حدف H2S موجود در آب که باعث ایجاد مزه و بوی بسیار نامطبوعی می‌شود نیز تأثیر بسزایی دارد. ضمناً کربنهای فیلتری فشرده قادر هستند تا بسیاری از ذرات تا قطر 5/0 میکرون را که باعث کدر شدن رنگ آب می‌شود حذف کنند.
با این حال فیلترهای کربنی به طور کلی در از بین بردن ترکیبات معدنی یا آلاینده های دیگر مانند میکروب، سدیم، نیترات، فلوراید، سرب، فلزات سنگین و سختی موثر نیستند . فیلتر کربن تخصصی برای حذف انگل و ژیاردیا کیست از آب آشامیدنی (CarbaTEC) در دسترس هستند. لذا استفاده از فیلترهای کربنی تنها برای تصفیه برخی موارد خاص مناسب بوده و در بیشتر مواقع لازم است تا از روشها و فیلترهای دیگر نیز به صورت تکمیلی استفاده نمود .
در دستگاههای تصفیه استاندارد از ۳ مرحله فیلتر کربنی استفاده میشود . در مرحله دوم توسط کربن فعال یا کربن گرانولی و همچنین در مرحله سوم با فیلتر کربن بلوک یا CTO و همچنین در مرحله پنجم و باز هم توسط کربن فعال . همیشه نسبت به تویض به موقع فیلترهای کربنی اقدام کنید چراکه دیده شده بعد از گذشت مدت زمانی که هنوز حتی به تاریخ انقضا فیلتر نیز نرسیده ایم ولی فیلتر کربنی به علت پایین امدن ضریب جذبی و اشباع شدنش نتوانسته یه خوبی الودگی ها را جذب کند . و همچنین همیشه سعی کنید از فیلترهای کربنی با پایه گیاهی بخصوص از کربن پوسته نارگیل استفاده نمایید .

فیلتر زغال فعال

 فیلترهای کربنی بهداشتی و غیر بهداشتی چه تفاوتی دارند؟

تمامی مدل های تصفیه آب خانگی آکواجوی دارای فیلترهای کربنی هستند. فیلترهای کربن فعال در مرحله اول ، سوم و پنجم دستگاه های تصفیه آب خانگی و همچنین در سیستم های پیش تصفیه برای کل آب ورودی منزل ، فیلترهای دوش حمام و سایر محصولات تصفیه آب آکواجوی استفاده می شوند.

برخلاف دستگاه های تصفیه آب غیر استاندارد و غیر بهداشتی متفرقه که بدون توجه به سلامتی مصرف کنندگان ، از زغالسنگ در فیلترهای کربنی خود استفاده می کنند ، فیلترهای کربنی آکواجوی ، از پوست نارگیل تهیه می شوند و با توجه به منشاء گیاهی که دارند، عاری از هرگونه ناخالصی مضر نظیر فلزات سنگین بوده و مناسب برای مصارف بهداشتی و خوراکی می باشند.