گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1399/11/01 - 10:59
كد :56

انواع فیلتر صنعتی

فیلتر هوا وسیله ای است تا ذرات جامد مانند گرده و گرد و خاک را می گیرد تا هوا را پاک کند.فیلترهایی که دارای جاذب هستند میتوانند بو و آلودگی را بگیرند.فیلترهای هوا در سیستم های تهویه و دیزل ژنراتور ها ژنراتورهای گازی استفاده میشوند. در ادامه به بررسی فیلتر هوای صنعتی می پردازیم.

فیلتر صنعتی

هریک از دستگاه‌های صنعتی با توجه به نوع کارشان، از فیلترهای منحصر به فردی نظیر فیلترهای هیدرولیک، روغن، سوخت، هوا، سپراتور، غبارگیر و … استفاده می‌کنند. ممکن است این دستگاه‌ها به تعداد قابل‌ملاحظه یا بصورت کاملاً انحصاری و به تعداد بسیار کم در کشور موجود باشند.فیلترهای مصرفی آن‌ها نیز به همین نسبت در دسترس و یا نایاب خواهند بود.برای تهیه این فیلترها، در بیشتر موارد، انجام طراحی مجدد یا مهندسی معکوس، گریزناپذیر است. ما در پال تهویه البرز نمایندگی فروش انواع فیلتر صنعتی می باشیم برای خرید فیلتر هپا صنعتی با مشاورین ما در این مجموعه تماس حاصل نمایید و بهترین فیلتر هپا را خریداری نمایید.

 

انواع فیلتر صنعتی

ویژگی بارز فیلتر صنعتی

به طور کلی فیلتر صنعتی از قسمت های گوناگونی ساخته شده است‌. فیلتر ها باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که تا علاوه بر آنکه از عبور مواد جامد موجود در سیال جلوگیری کنند، بتوانند محلول باقی مانده را نیز تصفیه کنند. به همین دلیل خصوصیات یک فیلتر صنعتی مناسب به شرح زیر است:

جداسازی جامدات از مایعات

همانطور که گفته شد، یک فیلتر صنعتی مناسب باید بتواند قسمت جامد موجود در سیال را جدا کند. عمدتا از آنجایی که قسمت غشاء و پوسته فیلتر ها در تماس مستقیم هستند، باید به گونه ای طراحی شده باشند که این کار را به خوبی انجام دهند.

عدم انسداد

در برخی از فیلتر ها در هنگام جداسازی مواد جامد منافذ عبور سیال و محلول بسته شده و به نحوی این فیلترها مانع از عبور سیال می شوند‌. بنابراین یک فیلتر مناسب باید به گونه ای طراحی شده باشد که تا در هنگام جداسازی بخش جامد از بخش سیال، به سرعت دچار انسداد نشود.

امکان تخلیه و تمیز کاری

در صورتی که در صنعت از فیلترهای دائمی استفاده گردد، باید پوسته این فیلتر به گونه ای طراحی شده باشند که امکان تمیز کاری قالب را فراهم کند.

فیلتر سپریتور

فیلتر های سپریتور که یکی از انواع فیلتر های صنعتی هستند، در کمپرسور ها مورد استفاده قرار می گیرند، و به عنوان جداساز هوا از روغن  استفاده می شود. جنس مدیای این نوع از الیاف میکرو فایبر گلاس است.

فیلتر گاز خشک

از این نوع فیلتر به منظور حذف رطوبت از گاز و حذف ذره های جامد از گاز در دستگاه های صنعتی به کار می رود.

این مدل در سه کلاس کاری تولید می شوند که عبارت اند از:

  • ۴۵ _ ۶۵ _ ۱۵۰ psi
  • ۱۵۰ _ ۲۵۰ _ ۳۰۰ psi
  • ۴۰۰ _ ۶۰۰ _ ۱۰۵۰ psi

مدیای این نوع فیلتر از الیاف سلولزی، الیاف میکرو فایبر گلاس و نمد پلی استر است.

فیلتر های کیسه ای

فیلتر های صنعتی از نوع فیلتر کیسه ای در چند مدل ساخته  می شوند.

  • تک رینگی و چند رینگی
  • یک سرباز و دو سرباز

در این نوع فیلتر صنعتی، در شرایط خاص از الیاف تفلون، زیر دمای ۱۵۰ درجه ی سانتیگراد، از الیاف پلی استر و بالای دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد از الیاف نومکس، استفاده می شود.

میکرو فیلتر ها

راندمان این نوع فیلتر از ۰٫۰۱ میکرون الی ۱ میکرون است.میکرو فیلتر ها قادر به حذف روغن از گاز و هم چنین حذف رطوبت از گاز هستند که در زمانی که دستگاه صنعتی، به سیال فوق تمیز احتیاج داشته باشد، استفاده می شود.

پیش فیلتر صنعتی

راندمان این مدل از فیلتر صنعتی ۴۰ الی ۴۵ درصد است و معمولا در اولین مرحله ی فیلتراسیون و برای حذف ذرات، ساخته و استفاده می شود.کاربرد اصلی این نوع فیلتر افزایش عمر مفید فیلتر های تهویه ی صنعتی است.مدیای این پیش فیلتر ها الیاف شیشه ای، الیاف پلی استر و وایر مش های فلزی است.پیش فیلتر های صنعتی معمولا به شکل های چین خورده یا تخت اند که در درون قاب های مقوایی، پلاستیکی و فلزی است و می توانند اختلاف فشار پایین را به وجود بیاورند.

فیلتر های روغن هیدرولیک

برای حذف ذره های جامد از مایع اصولا از فیلتر های روغن هیدرولیک استفاده می شود. مدیای این نوع فیلتر صنعتی از کاغذ سلولزی، الیاف میکرو فایبر گلاس، با مش یک میکرون به بالا و جنس وایر مش و پلی استر ساخته می شود.

فیلتر های کربن اکتیو

از فیلتر های کربن اکتیو که به شکل های قابی و استوانه ای ساخته می شوند، برای حذف رطوبت از گاز، در دستگاه های صنعتی استفاده می شود.

فیلتر های تهویه ی صنعتی

راندمان این نوع فیلتر که در شکل های کارتریجی، پاکتی،لانه زنبوری و کیسه ای تولید می گردد، بین ۵۰ الی ۹۹٫۹ درصد است. مدیای فیلتر های تهویه ی صنعتی، سلولوزیک، فایبرگلاس و الیاف پلی استر می باشد.