گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/05/17 - 15:46
كد :62

نقش فیلتر هوا در سیستم تهویه مطبوع

نقش فیلتر هوا در سیستم تهویه مطبوع بسیار مهم است. بیشتر اوقات، هنگامی که کولر گازی خود را توسط متخصص سرویس می کنید، ممکن است عبارت "فیلتر هوا" را بشنوید ، به خصوص اگر فیلتر شما کثیف باشد.

فیلترهای هوا  که ظاهراً ساده هستند و ظاهری بیش از یک تکه مقوا یا پارچه سفت ندارند ، اولین و آخرین خط دفاعی برای محیط داخلی شما در برابر ذرات مضر و مواد خارجی هستند.

فیلتر هوا تهویه مطبوع

فیلتر هوا وسیله ای برای فیلتر کردن ذرات از هوا است. مانند هر فیلتر ، فیلترهای تهویه مطبوع از یک ساختار متخلخل تشکیل شده اند که ذرات درشت و بزرگ مضر نمی توانند از آن عبور کنند. در کولر گازی، این فیلترها اجازه نمی دهند آلاینده ها و آلرژن های خطرناک وارد محیط داخلی شما شوند. به همین دلیل ، آنها تأثیر قابل توجهی بر سلامتی و رفاه شما دارند.

فیلتر هپا عمدتا از یک نخ فایبرگلاس خوب ساخته می شوند، که سپس بر روی یک قاب یا از کاغذ یا پارچه ای خوب که روی یک قاب مقوایی پیچیده شده است، می چرخند. برخی از ذراتی که فیلتر تهویه مطبوع می تواند از شما در برابر آنها محافظت کند عبارتند از:

  • گرده گیاهان
  • آلاینده های موجود در هوای بیرون
  • گرد و خاک
  • خز حیوانات خانگی
  • پوست مرده یا شوره

تمیزی فیلترهای هوا برای افرادی که به کیفیت هوا حساس هستند و آلرژی یا بیماری هایی مانند آسم دارند ضروری است. به طور کلی ، فیلترهای هوا می توانند با بهبود کیفیت هوای داخلی شما کمک کند.

کارآیی فیلتر هوا

کارآیی واژه ای است که اغلب به صورت بسیار شل و ول استفاده می شود ، اما ما اغلب از معنی آن و نحوه اندازه گیری آن بی اطلاع هستیم. شما می توانید کارایی فیلتر هوا را از طریق "حداقل ارزش رتبه بندی کارایی" یا به طور خلاصه MERV اندازه گیری کنید.

MERV از 1 به 16 می رسد. این عدد بستگی به مقدار ماده با اندازه ذرات خاص دارد که فیلتر می تواند متوقف کند. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده ارقام زیر را برای مقایسه عملکرد فیلترهای مختلف ارائه می دهد. همانطور که از جدول مشخص است ، مقدار بالاتر به معنای قدرت توقف بیشتر است. اما مراقب باشید! داشتن توانایی جذب اکثر ذرات به این معنا نیست که شما باید یک فیلتر 16 MERV برای خانه خود تهیه کنید. هر فیلتر تنظیمات برنامه خود را دارد.  انواع فیلتر ها را بر اساس این رتبه بندی می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد :

  • فیلترهای MERV از 1 تا 4 فیلترهای معمولی معمولی هستند و سطح فیلتراسیون اولیه را با هزینه کم ارائه می دهند.
  • فیلترهای MERV 6 تا 8 برای محیط های مسکونی ایده آل هستند. آنها از نوع فیلترهای پارچه ای چین دار استفاده می کنند.
  • محدوده متوسط ​​از MERV 9-12 هستند و کیفیت نسبتاً بالایی دارند. آنها قادرند ذرات 1 میکرون یا بیشتر را فیلتر کنند.
  • فیلترهای با MERV 13-16 در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی که در آن فضای مناسب ضروری است مناسب هستند. ذرات 0.3 میکرون و بیشتر با کمک این فیلترها ضبط می شوند. بنابراین ، به طور طبیعی ، هزینه این فیلترها بسیار بیشتر از فیلترهای MERV پایین است.

مهمترین بخش هنگام انتخاب بهترین فیلتر هوا این است که از رتبه بندی های مختلف MERV و نحوه مطابقت آنها با کیفیت فیلتر آگاهی داشته باشید. این به شما کمک می کند تا سطح MERV مناسب را انتخاب کرده و اطمینان حاصل کنید که الزامات فیلتراسیون خاص شما برآورده شده است. 

انواع فیلتر هوا

با معرفی فناوری های جدید، فیلترهای هوا نیز از نظر نحوه عملکرد و شکل بهبود می یابند. در زیر برخی از رایج ترین فیلتر هوا معرفی می شوند :

فیلتر هوای فایبر گلاس

فیلتر هوای فایبر گلاس رایج ترین نوع فیلتر هوا است. این فیلترها فقط برای یکبار استفاده طراحی شده اند. رشته ها یا الیاف فایبرگلاس روی یک قاب فلزی یا مقوایی پهن شده است. فیلتر هوای فایبر گلاس بعنوان سدی برای ذرات مضر عمل می کند.این نوع فیلترها از نظر رتبه بندی MERV در انتهای پایین طیف قرار دارند ، اما به دلیل هزینه کم، این گزینه در بین صاحبان خانه محبوب است.

فیلتر هپا

فیلتر هپا در مقیاس بسیار کوچک کار می کند. این نوع فیلتر می تواند 99.97 درصد از تمام ذرات معلق در هوا را با اندازه 0.3 میکرون فیلتر کند.