فیلتر کیسه ای بگ فیلتر

یکی از کار آمد ترین و مهم ترین انواع دستگاه های تصفیه هوا فیلتر کیسه ای نام دارد. و استفالده از آن باعث میشود تا محیطی عاری از هر گونه گرد و غبار به ارمغان بیاورد بنابراین لزوم استفاده از این دستگاه در این مکان ها الزامی می باشد.
این محفظه از تعدادی کیسه که از جنس پلی استر هستند تشکیل شده و زمانی که غبار از دریچه ی ورودی آن داخل می شود روی سطح بیرونی کیسه ها می نشیند و هوای پاکیزه از آن خروج می شود.
با توجه به زمان بندی خاص بگ فیلتر ها غبار های نشسته روی کیسه ها تکانده و به قسمت های زیرین فیلتر منتقل می شوند.به همین منوال غبار ها از گاز یا هوا جدا می شوند. برای شرح بیشتر این کار یعنی پاکسازی پارچه ی فیلتر کیسه ای،به یک فشار هوای زیاد و فشرده نیاز است. این هوای فشرده از طریق باز و بسته کردن شیر برق  و هوایی که در کمپرسور ذخیره شده کنترل می شود.
این عمل به این صورت است که با هر بار عطسه ی هوای فشرده در شبکه ی لوله ها و بعد به قسمت درونی پارچه ها موجب می شود که گرد و غبار از روی کیسه های پارچه ای تکانده شوند و به داخل قیف های زیرین منتقل شوند و بعد به وسیله شیر دوار از قیف ها نیز خارج شوند به همین منوال پارچه های فیلتر به ترتیب و طی بازه ی زمانی پاکسازی می شوند. به همین دلیل می توان بدون وقفه با این دستگاه کار کرد.
در واقع وقتی که روی کیسه ها ضخامت غبار به حدی رسید که دیگر هوا از آن عبور نکند مرحله ی تمیز کردن آغاز می شود.
فیلتر کیسه ای بگ فیلتر

نحوه ی کارکرد فیلتر کیسه ای

فیلتر کیسه ای معمولا به شکل استوانه ای و  محفظه های مکعبی شکل است و در قسمت پایین آن یک قیف تقریبا با شیب ۶۰ درجه قرار دارد. قسمت داخلی بخش مکعبی فیلتر ها به یک سبد سبک متصل هستند که به عنوان نگهدارنده عمل می کند جنس این فیلتر ها از پارچه می باشد.
هوایی که حاوی گرد و غبار است توسط سانتریفیوژ مکیده و به سمت لوله های دستگاه انتقال می دهد و گرد و غبار به روی کیسه ها باقی گذاشته می شوند و هوای پاکیزه از بخش بالایی محفظه خارج می شود.و در  انتها هوای پاکیزه و تصفیه شده توسط مکنده به محیط باز می گردد. 

زمان تعویض فیلتر کیسه ای چه موقع است؟

اگر در موعد مقرر فیلتر کیسه ای را تعویض کنید ممکن است باعث افزایش قیمت و حتی بالا رفتن زمان نگهداری شود و موجب شود سیستم های فیلتر نیاز به تعمیر زیاد داشته باشد و از طرفی اگر تعویض آن را در طولانی مدت انجام دهید خطر این که پرسنل در معرض آلاینده های خطرناک قرار بگیرند را افزایش می دهد و حتی موجب انسداد و گرفتگی فیلتر ها خواهد شد که خود هزینه های بالایی را در بر می گیرد که شامل هزینه های سیستم هوای فشرده و موجب افزایش فشار به موتور الکتریکی و فن خواهد شد و دمای سیستم را بالا خواهد برد.