کیسه فیلتر یا فیلتر کیسه ای

بگ هاوس ها نمونه ای از فیلتر‌های کیسه ای هستند که اساس کارشان شبیه فیلترهای کیسه ای معمولی می‌باشد.
این فیلتر‌ها در شکلها و اندازه‌های متفاوت ظاهر می‌شوند ،بگ هاوسها از یک سری(۴تا ۸ کیسه ) نمد و کیسه پارچه ای بافته شده که درون یک محفظه فلزینگه دارنده موسوم بهcage به طورموازی در کنار هم قرار می‌گیرند ،تشکیل می‌شوند . نوع پارچه به کار رفته در آن‌ها اغلب از نایلون، اورلون، آکریلیک ، داکرون ، تفلون و یا فایبرگلاس می‌باشد.
کیسه فیلتر یا فیلتر کیسه ای

ساختار فیلتر کیسه ای

این نوع فیلترها با اشکال و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند، که عموماً از پارچه بافته شده و یا نمدی که از الیاف طبیعی، مصنوعی و یا غیر آلی مانند پلی استر یا پلی پروپیلن می‌باشد.این نوع فیلترها برای ذراتی با قطر حدود ۵ میکرون به کار می‌روند و اگر به طور مناسب طراحی شوند دارای راندمان پالایش ۹۵ درصد خواهند بود.
فیلتر کیسه ای قادر است در دبی هوای ۲۵ درصد تا ۱۵۰ درصد ظرفیت اسمی خود عملکرد مناسبی را ارائه دهد که بویژه برای استفاده در سیستمهای حجم متغیر هوا مناسب خواهد بود . فیلترهای کیسه ای قادرند افت فشار کمی را تا حدود ۸۰۰۰ ساعت کاری ارائه نمایند.
مزیت عمده این نوع فیلتر اثرپذیری کمتر غبارخروجی با تغییر مشخصه‌های گاز ورودی و دستیابی آسانتر به غبار خروجی کمتر در محدوده 10 میلی گرم بر متر مکعب می‌باشد .
مورد مصرف این نوع فیلترها در صنایع سیمان، لاستیک ، پتروشیمی، فولاد، صنایع تولید پودرهای مختلف وکاربردهای خاصی شامل هواسازهای تهویه هوای کارخانجات ، انبارها ، فروشگاههای زنجیره ای ، ادارات ، ساختمانهای عمومی ،بیمارستان ها، آزمایشگاهها ، تصفیه هوای خنک کن ورودی توربینهای گازی ، کمپرسورها وموتورها می‌باشند.این نوع فیلترها برای تصفیه مقدماتی هوای ورودی کابینهای پاشش رنگ وقبل از فیلترهای ریز یا خیلی ریز یا فیلترهای هپا ، اولپا ویا کربن فعال مورد استفاده قرار می‌گیرند.
یکی از معیارهای زمان تعویض فیلتر کیسه ای هواساز، مقدار افت فشار هوا به دلیل گرفتگی فیلتر میباشد. در این مقاله معیارهای عملی و مبتنی بر استانداردهای ASHRAE52.2 و EN 779 2002 درباره تعیین زمان تعویض فیلتر کیسه ای هواساز و همچنین مشخص کردن محدوده عملکرد مجاز فیلتر کیسه ای هواساز با توجه به کلاس بندی فیلتر بیان شده است. همچنین مشخصات فیلتر کیسه ای هواساز مانند حداکثر افت فشار مجاز ، بازده فیلتر در حذف ذرات، و حداکثر ظرفیت ذخیره آلودگی تا رسیدن به زمان تعویض توضیح داده شده است.

افت فشار هوا در فیلتر کیسه ای هواساز

یکی از مسائل بسیار مهم در خصوص فیلتر کیسه ای هواساز اندازه گیری افت فشار هوا در دو طرف فیلتر است. تصور کنید فیلتر کیسه ای هواساز در یک هواساز (مثلا پوشال کولر آبی منزل خودتان، که نقش فیلتر هوا را دارد) به دلیل استفاده ممتد کثیف شده و دچار گرفتگی شد است. بدیهی است که استفاده از فیلتر کهنه و کثیف منجر به کاهش فلوی هواساز و درنتیجه مدت زمان روشن بودن کولر جهت رسیدن اتاق به دمای مطلوب افزایش میاید، و این پدیده افزایش هزینه برق را در پی دارد. این قضیه عینا در فیلتر کیسه ای هواساز صنعتی نیز مصداق دارد.  این هزینه معمولا بیشتر از هزینه خرید فیلتر جدید میباشد.