کیسه غبارگیر صنعتی و فیلتر کیسه ای

سیستم های جمع آوری غبار (و یا به طور دقیق تر سیستم های جمع آوری ذرات) به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کاربری گسترده این سیستم ها را می توان در سه دسته کلی تقسیم بندی نمود:
فیلتراسیون هوای فرایند - خشک کن ها، کیلن ها و راکتور ها
جمع آوری محصول - خطوط انتقال پنوماتیک، مجموعه های تولید پودر میکرونیزه
تهویه هوای غبار آلود - مجموعه های انتقال مواد 
یک سیستم غبارگیر از تجهیزات متعددی تشکیل می شود که بسته به نوع کاربری همه یا برخی از این تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند:
بگ فیلتر یا غبارگیر کیسه ای - می توان گفت که بگ فیلتر مهم ترین بخش بیشتر غبارگیر های صنعتی است. انتخاب و طراحی صحیح آن نقش کلیدی در کنترل بهینه غبار دارد.
سیکلون ها و مولتی سیکلون ها - معمولا به عنوان پیش فیلتر مورد استفاده قرار می گیرند کاربرد اصلی آنها کاستن از حجم غبار ورودی به بگ فیلتر است. 
مبدل حرارتی - مبدل حرارتی معمولا در سیستم های با دمای کاری بالا کاربرد دارد. با توجه به اینکه مدیای فیلتراسیون در بگ فیلتر ها پارچه ای است، دمای هوای ورودی بدان نمی  تواند از ۳۰۰-۲۰۰ درجه سانتیگراد بیشتر باشد.
فن سانتریفیوژ - تقریبا در تمام سیستم های جمع آوری غبار فن های ساتریفیوژ به عنوان نیروی محرک جهت به حرکت در آوردن هوای حاوی غبار در لوله ها و کانال ها و تجهیزات جکع آوری ضروری هستند. 
فیلتر های ثانویه - فیلتر های ثانویه که گروه متنوعی از فیلتر ها از جمله فیلتر های پانلی، فیلتر های کیسه ای، فیلتر های فلزی، فیلتر های هپا و ... را شامل می شوند، در سیستم های به کار می روند که بایستی آئین نامه های سختگیرانه تری را رعایت نمایند.
کیسه غبارگیر صنعتی و فیلتر کیسه ای

غبارگیر کیسه ای یا بگ هاوس

غبارگیر کیسه ای یا بگ هاوس دستگاه کنترل آلودگی است که ذرات را از هوا یا گازهای منتشر شده در فرآیندهای تجاری یا صنعتی جمع آوری می کند.بیشتر غبارگیر های کیسه ای از کیسه های استوانه ای دراز دوخته شده از پارچه بافته شده و یا نمدی به عنوان محیط فیلتر استفاده می کنند. گاز یا هوای حاوی غبار از طریق قیف (هاپر) و یا دیوار جانبی وارد بگ هاوس می شود. بسته به روش تمیز کردن، این گاز به داخل یا خارج کیسه ها کشیده می شود، و لایه ای از غبار در سطح پارچه فیلتر تجمع می یابد تا زمانی که هوا دیگر نمی تواند از آن عبور کند. هنگامی که افت فشار کافی رخ می دهد، فرایند تمیز کردن آغاز می شود. تمیز کردن می تواند در حالی که بگ هاوس درحال کار است و یا زمانی که از خط خارج شده است انجام شود. هنگامی که محفظه تمیز شده است، فیلتر کردن عادی از سر گرفته می شود.

ویژگی بگ فیلتر یا کیسه های غبارگیر

استفاده در دستگاه های حاوی مواد خوردنی و آشامیدنی
- پردازش شیمیایی
- مقاومت خوب در برابر رنگ، جوهر، رزین و پوشش
- عایق و مورد استفاده در صنعت الکترونیک
- بیشترین میزان استفاده در  پتروشیمی
- غبار گیر بسیار قوی لوله های هوا