گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1402/06/11 - 16:29
كد :109

فیلتر هپا چیست

فیلتر هپا در زمان جنگ جهانی دوم برای به جذب ذرات معلق موجود در هوا اختراع شد. فیلترهای هپا به دلیل داشتن راندمان در جذب ذرات گرد و غبار و آلاینده های شیمیای کاربردهای فراوانی دارند که از جمله آن ها می توان به استفاده آن ها در بیمارستان ها اشاره کرد.

شرکت پال تهویه البرز از بزرگترین تولید کنندگان فیلتر هپا با کیفیت بالا در ایران است.

فیلتر هپا هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) می تواند 99.97٪ - 99.99٪ از ذرات معلق در هوا را که اندازه، کوچکتر یا بزرگتر از 0.3 میکرون (EPA) هستند را حذف کند. راندمان بر اساس بدترین سطح ممکن رتبه بندی می شود، بنابراین  فیلتر هپا با عنوان بهترین فیلتر با راندمان 99.97٪است.

 

فیلتر هپا چیست 

کارایی فیلتر هپا

فیلترهای HEPA با استفاده از ذرات هوا با اندازه 0.3 میکرون آزمایش می شوند، زیرا سخت ترین اندازه برای گرفتن فیلتر HEPA هستند. فیلترهای HEPA در واقع در جذب ذرات با اندازه کوچکتر، مانند ذرات به اندازه ویروس ها (که به طور متوسط 0.1 میکرون هستند)، کارآمدتر هستند، زیرا این ذرات اندازه کوچکتر چگونه رفتار می کنند (به تحقیق ناسا مراجعه کنید). این بر اساس رتبه‌بندی MERV (مقادیر گزارش حداقل کارایی) است که توسط انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع پال تهویه (ASHRAE) تعیین شده است.

فیلتر HEPA چگونه کار می کند

فیلتر هپا مانند هر فیلتر هوای معمولی که معمولاً در خانه خود قرار می دهید نیست. فیلترهای هپا فیلترهای هوای مکانیکی چین دار هستند که ضخامت قابل توجهی برای جذب ذرات دارند. پلیسه ها یک تشک از الیاف ایجاد می کنند که به طور تصادفی مرتب شده اند. آرایش تصادفی و متراکم الیاف در فیلتر HEPA به گرفتن طیف وسیعی از اندازه ذرات کمک می کند. هنگامی که ذرات هوا از فیلتر هوا عبور می کنند، توسط سه مکانیسم جذب می شوند: انتشار، رهگیری و ضربه.

مکانیسم جذب فیلتر هپا

  • انتشار

انتشار در یک فیلتر HEPA زمانی اتفاق می افتد که مولکول های گازی که اندازه آنها کوچکتر از 0.1 میکرون است با یکدیگر برخورد کرده و در عبور از فیلتر با تاخیر مواجه می شوند. تأخیر احتمال وقوع دو مکانیسم بعدی برای آن ذرات کوچکتر را بیشتر می کند.

  • رهگیری

 رهگیری زمانی است که ذرات در حال حرکت در امتداد هوا به فیبر می چسبند.

  •  ضربه

 مکانیسم سوم، زمانی است که ذرات هوای بزرگتر مستقیماً در خود فیبرها قرار می گیرند.
در تلاش برای افزایش طول عمر استفاده از HEPA، می‌توان یک پیش فیلتر را در تنظیمات قرار داد که به حذف ذرات بزرگ‌تر کمک می‌کند و باعث می‌شود ذرات با اندازه ریزتر توسط فیلتر HEPA گرفتار شوند.  
فیلتر HEPA باید دارای گواهینامه باشد

 از نکات مهم در هنگام انتخاب فیلتر HEPA، این است که دارای گواهینامه باشد. برای دریافت گواهی، فیلترهای HEPA و تصفیه کننده هوا باید آزمایشات خاصی را پشت سر بگذارند. در اروپا، فیلترهای هپا باید حداقل 99.95 درصد ذرات را از هوا حذف کنند. از سوی دیگر، در ایالات متحده، حداقل 99.97 درصد از ذرات باید فیلتر شوند.

در اروپا. فیلترهای HEPA بر اساس استاندارد UNE-EN 1822-1: 2020 طبقه بندی می شوند.

طبقه بندی فیلترها بر اساس کلاس ها

استاندارد EN 1822 به ما می گوید که 3 دسته اصلی فیلترها یا کلاس ها به نام های فیلترهای EPA، HEPA و ULPA وجود دارد که بازده نگهداری ذرات را از ظرفیت کمتر (EPA) به ظرفیت نگهداری بالاتر در فیلترها (ULPA) تغییر می دهد. ULPA اساسا در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها استفاده می شود. فیلترهای HEPA H13 و True HEPA پرکاربردترین فیلترهای امروزی برای خانه‌ها، مدارس و ادارات هستند، زیرا امکان فیلتراسیون مؤثر و قیمت مقرون به صرفه را دارند.

EPA "Efficient Particulate Air" با سطوح طبقه بندی: E10، E11 و E12.
HEPA "هوای ذرات با راندمان بالا" که شامل دو سطح طبقه بندی می شود: H13 با راندمان 99.95٪ و H14 با 99.995٪. عملکرد فیلتر HEPA واقعی (99.97٪) بین H13 و H14 است.
ULPA "هوای بسیار کم نفوذ"، با سه سطح طبقه بندی U15، U16 و U17.

تولید کننده فیلتر هپا

شما مشتریان محترم می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید فیلتر هپا با شماره های مندرج شده در صفحات سایت تماس حاصل فرمایید.