گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1402/06/11 - 16:52
كد :110

انواع روش های فیلتراسیون

انواع روش های فیلتراسیون بستگی به نوع فیلتری دارد که در دستگاه های تصفیه هوا استفاده می شود. شرکت پال تهویه البرز از بزرگترین تولید کننده فیلتر های تصفیه هوا، کیسه های فیلتر هوا و فیلتر هپا با کیفیت عالی و مقرون به صرفه در ایران است.

شرکت پال تهویه البرز تولید انواع فیلتر هپا در ایران است. 

5 فیلتر برای دستگاه های تصفیه هوا رایج است که ادامه با تعریف و کارایی هر کدام  از این فیلترها آشنا خواهیم شد.  
هیچ فیلتر هوایی به تنهایی نمی تواند همه آلاینده های هوای داخل خانه را به یکباره از بین ببرد. برای عملکرد بهینه تصفیه هوا، چندین نوع فیلتر هوا در یک دستگاه تصفیه هوا مورد نیاز است.

 

انواع روش های فیلتراسیون

تعریف فیلتر هوا

نوع فیلتر هوای مورد استفاده در دستگاه تصفیه هوا یکی از مشخصات کلیدی در تعیین مناسب بودن دستگاه تصفیه هوا در رفع نیازهای تصفیه هوا می باشد. فیلترهای هوای مختلفی برای مقابله با آلاینده‌ها و آلرژی‌زاهای خاص داخل خانه طراحی شده‌اند، به طوری که وقتی آنها در داخل یک تصفیه‌کننده هوا قرار می‌گیرند، هوای عبوری از لایه‌های فیلترها قبل از رها شدن در محیط‌های داخلی به طور موثری تصفیه شود.

فیلتر هپا

فیلترهای هوای ذرات با راندمان بالا، که بیشتر به عنوان فیلترهای HEPA شناخته می شوند، فیلترهای هوای یکبار مصرف و نوع خشک با قابلیت فیلتر کردن حداقل 99.97 درصد از ذرات کوچک به اندازه 0.3 میکرومتر هستند، همانطور که در استاندارد استرالیا AS4260 تعریف شده است: 1997. در حالی که تصفیه‌کننده‌های هوای بدون فیلتر هپا وجود دارند و تا حدی کارآمد هستند، فیلترهای هپا هنوز یک ویژگی استاندارد در بسیاری از مدل‌های تصفیه هوا هستند که در بازار استرالیا فروخته می‌شوند.

در حالی که فیلترهای HEPA معمولاً به دلیل توانایی خود در به دام انداختن ذرات میکروسکوپی شناخته شده اند، تحقیقات انجام شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ایالات متحده در سال 2020 نشان داده است که استفاده از تصفیه کننده های هوای HEPA همراه با تهویه خوب، باعث کاهش دمای هوا می شود. نرخ بروز کووید-19 48 درصد است. این فیلترها نه تنها ذرات گرد و غبار، بلکه ذرات با اندازه 0.3 میکرومتر و بالاتر از جمله باکتری ها و ویروس ها را نیز به دام می اندازند.

پیش فیلتر

پیش فیلترها اغلب به عنوان کم اهمیت ترین فیلترهای هوا در یک دستگاه تصفیه هوا دیده می شود. با این حال، به عنوان "دروازه نگهدار"، یک پیش فیلتر از ورود زباله های بزرگ موجود در هوا مانند خز حیوانات خانگی، مو، و توده های گرد و غبار به دستگاه تصفیه هوا و مسدود شدن بالقوه فیلتر HEPA جلوگیری می کند. این کار طول عمر فیلتر هپا را تا حد زیادی افزایش می دهد و تضمین می کند که فیلتر هپا ظرفیت بیشتری در به دام انداختن ذرات میکروسکوپی دارد که در غیر این صورت به سختی از هوا حذف می شوند.

بسیاری از پیش فیلترهای موجود در بازار را می توان با جاروبرقی ملایم هر چند وقت یکبار تمیز کرد. برخی از پیش فیلترها نیز قابل شستشو هستند. توصیه می‌شود قبل از برداشتن فیلترهای اولیه برای تمیز کردن، دفترچه راهنمای کاربر را مطالعه کنید یا با سازنده آن مشورت کنید. تعمیر و نگهداری منظم پیش فیلتر کمک می کند تا مطمئن شوید که دستگاه تصفیه هوا می تواند بدون مانع در جریان هوا به خوبی کار کند.

فیلتر کربن فعال

اگرچه فیلترهای HEPA در از بین بردن ذرات میکروسکوپی در اشکال جامد کارآمد هستند، آلاینده‌های هوای داخل ساختمان به شکل گازی، مانند ترکیبات آلی فرار (VOCs)، مشکلی برای عبور از آنها ندارند. VOC ها منشا بوهایی هستند که از دود سیگار، مبلمان جدید و دیوارهای تازه رنگ شده به وجود می آیند.

برای رفع مشکلات بو در داخل خانه، فیلترهای کربن فعال، که گاهی اوقات به عنوان فیلترهای جاذب یا فیلترهای خوشبو کننده شناخته می شوند، مورد نیاز است. آنها VOC ها را از طریق فرآیند جذب جذب می کنند، جایی که VOCs به سطوح اتم های کربن فعال در فیلتر متصل می شوند. فناوری کربن فعال معمولاً در سیستم های تصفیه آب نیز استفاده می شود.

فیلتر الکترواستاتیک

فیلترهای الکترواستاتیک از دو بخش تشکیل شده‌اند: بخش یونیزه شامل سیم‌هایی است که ذرات معلق در هوا هنگام عبور از آن بار مثبت می‌گیرند و بخش جمع‌آوری که این ذرات با بار مثبت به صفحات جمع‌آوری با بار منفی متصل می‌شوند و حذف می‌شوند.

حتی اگر فیلترهای الکترواستاتیک قابل شستشو هستند و در هزینه تعویض فیلترهای هوا هر 6 ماه یکبار صرفه جویی می کنند، تصفیه کننده های هوا که از فیلترهای الکترواستاتیک استفاده می کنند، زمانی که فیلترها پس از تمیز کردن خشک شوند، از دسترس خارج خواهند شد. علاوه بر این، آنها در هنگام کار به طور بالقوه آن را به هوای اطراف ساطع می کنند.

فیلتر TiO2

فیلترهای دی اکسید تیتانیوم (TiO2) از فرآیند فوتوکاتالیز برای تجزیه ترکیبات آلی مانند VOCs از طریق اکسیداسیون استفاده می کنند. فیلترها با فوتوکاتالیست موسوم به TiO2 پوشیده شده اند که با نور واکنش می دهد و رادیکال های اکسیژن تشکیل می دهد. این رادیکال‌های اکسیژن با ترکیبات آلی واکنش داده و آنها را از بین می‌برند و بو را از هوا حذف می‌کنند.

اگرچه باکتری ها و ویروس ها ارگانیک در نظر گرفته می شوند، اما یک مطالعه نشان داده است که TiO2 قابلیت میکروب کشی محدودی در ریشه کنی میکروب های موجود در هوا دارد.

شما مشتریان محترم می توایند برای خرید انواع فیلتر هوا، فیلتر هپا با کارشناسان فروش این مجموعه تولید صنعتی تماس حاصل فرمایید. تمام محصولات این شرکت دارای گارانتی و ارائه خدمات پس از فروش می باشد.