گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 133/02/16 - 09:52
كد :149

فیلتر هپا پزشکی

این نوع از فیلتر کاربرد زیادی در صنعت پزشکی داراست از جمله دارو سازی و تجهیزات پزشکی...

فیلتر هپا یکی از ابزار و تجهیزات جدا نشدنی در صنعت پزشکی و آزمایشگاهی می باشد . 
این فیلتر با جذب و مسدود کردن ذرات و باکتر های مضر یکی از محبوب ترین روش ها برای تصفیه و پاک نگه داشتن هوا می باشد .
این فیلتر با وارد کردن هوا به درون دستگاه و خارج کردن آن میزان 99.97 درصد ذرات مضر راجذب خود کرده و هوای پاکیزه را وارد محیط می کند .
فیلتر هپا یک فیلتر کاغذی با منافذ بسیار کوچک می باشد که ذرات بزرگ تر از 0.03 قادر به عبور از آن نمی باشد .

هر چقدر مساحت این فیلتر و تعداد لایه های ان بیشتر و ضخیم تر باشند ، ماندگاری و کیفیت تصفیه نیز بیشتر می شود . 

فیلتر هپا به دلیل قابلیت تو در تو بودن مانند صافی عمل نمی کند بلکه هوای داخل سیستم با عبور از این هزار تو راه خود را پیدا می کند برخی از ذرات درشت تر در ابتدای برخورد وارد نمی شوند و مسدود می شوند ف برخی دیگر در بین الیاف گیر کرده و ذرات ریز تر به سطوح چسبناک و منافذ ریز این الیاف می چسبند . 
فیلتر هپا در بیمارستان ها برای حفاظت از مراجعان  و پرسنل در برابر ذرات بیماری زا و باکتری های مضر کاربرد دارد ، این الیاف با جدا کردن باکتر ها و ویروس های موجود در هوا سلامت را برای مراجهان به ارمغان می اورد .
 

فیلتر هپا تجهیزات پزشکی

این فیلتر ها اصولا در تهویه بیمارستان کاربرد دارد و می توان فیلتر هپا را در ورودی و خروجی مکان های خاص مانند اتاق سرجری ، کلین روم و یا بخش های مراقبت ویژه استفاده کرد .
این فیلتر ها با قرار گرفتن در بخش های خاص مانع از سرایت بیماری های خاص مانند بیماری های تنفسی و ذات و الریه می شود .
این فیلتر در صنایع داروسازی نیز کاربرد ارزنده ای دارد . 
می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کلینز روم : این اتاق ها معمولابرای آزمایشاتی کاربرد دارد که نیاز به استاندارد و سطح قابل قبولی از پاکیزگی را دارد ، با استفاده از فیلتر هپا می توان نتایج آزمایشگاه ها را به سطح پایایی و استاندارد شده ای رساند .
  • تجهیزات تولید : فیلتر های هپا برای فیلتر هوا در بخش تولید دارو کاربرد دارد ، این امر به پاکیزگی و جلوگیری از ورود باکتر ی و میکروب ها به دارو های تولید شده جلوگیری کرده و سطح کیفیت دارو ها را افزایش داده است .

 در همه ی این مراحل علاوه بر حفظ سلامت دارو ها و نتایج آزمایشگاهی به ارتقا و حفظ سلامت کارکنان و بیماران هم کمک زیادی کرده است .

فیلتر هپا بیمارستان

مسئله الودگی هوا جزوی از مهم ترین مشکلات بهداشتی دنیاست . هر سال خیل زیادی از افراد به وسیله ی درگیری مشکلات تنفسی و ریوی جان خود را از دست می دهند . 
ویروس ها و باکتری ها در هوا همچون ذرات ریزی معلق هستند ، و به وجود آمدن مشکلات تنفسی یکی از نتیجه های بلند مدت این مسئله می باشد . 
این ذرات با تجمع در محیط های بسته باعث بروز بیمار های متعدد در طولانی مدت می شود و هرچه غلظت ذرات کمتر باشد میزان ابتلا به بیماری ها کمتر می شود . 
بیشتر دستگاه های فیلتر قابلیت تصفیه ی ذرات معمولی را دارند اما در این صنعت از مدلی استفاده می شود که خاصیت مسدود کردن و حذف 99.97 درصد این ذرات را دارد و همچنین ذرات بزرگ تز از 0.03 قابلیت خارج شدن از این نوع فیلتر را ندارند . 
در نهایت استفاده از فیلترهپا در بیمارستان ها ، شرکت ها ، کارخانه ها و صنایع مختلف پیشنهاد شده و با بهبود کیفیت هوا در طولانی مدت به حفظ ریه ها و دوری از مشکلات قلبی منجر می شود .