گروه خبري : آخرین مقالات
تاريخ انتشار : 1398/07/02 - 11:06
كد :46

زغال فعال چیست؟

زغال فعال که کربن فعال  نیز نامیده می شود. زغال فعال برای زیبایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زغال یکی از مهم ترین مواد مورد استفاده در درمان و پزشکی است، همچنین در زیبایی و سلامت پوست و مو نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

زغال فعال که کربن فعال نیز نامیده می شود. زغال فعال برای زیبایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زغال یکی از مهم ترین مواد مورد استفاده در درمان و پزشکی است، همچنین در زیبایی و سلامت پوست و مو نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
ذغال فعال با ذغال معمولی فرق دارد . ذغالی که از آن برای پخت و پز استفاده می شود دارای مواد شیمیایی و سموم می باشد و قابل خوردن نمی باشد.
زغال فعال از مواد دارای کربن که شامل پوست نارگیل و چوب های مختلف می باشد ، تولید می شود. این مواد طبیعی در دمای خیلی بالا پخته می شود وذغال فعال بدست می آید.این فرآیند سبب به وجود آمدن محصولی می شود که در سم زدایی و مبارزه با مسمومیت دارویی نیز موثر است.

زغال فعال

موارد استفاده ذغال فعال

ذغال فعال از منابع طبیعی تولید می شود و به عنوان دارو و درمان برای انواع بیماری و مسایل زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد استفاده از آن درمان مسمومیت و اوردوز می باشد همچنین برای پاک کردن مواد شیمیایی از بدن ، مصارف زیبایی ، رهایی از نفخ و گاز معده، پایین آوردن کلسترول و درمان کلستاز درون کبدی در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. البته در مسمومیت های خیلی شدید (مثل مسمومیت با نفت و مسمومیت در اثر اسید و قلیا) کاربرد چندانی ندارد. علاوه بر این زغال فعال می تواند در برطرف کردن بوی بد، از بین بردن عفونت و در درمان بیماری لایم نیز موثر باشد.

ذغال فعال چیست

سطح زغال فعال پر از منفذ است و دارای بار الکتریکی منفی است. زغال فعال سموم را جذب نمی کند بلکه از طریق فرآیند جذب سطحی که یک عکس العمل شیمیایی است ، در آن عناصر مختلف در سطح زغال فعال جذب می شوند، همین باعث می شود که سموم و گازهایی که بار مثبت دارند به آن متصل شوند.

نحوه مصرف زغال فعال

زمانی که زغال فعال مصرف می کنید،  روزانه ۱۲ الی ۱۶ لیوان آب مصرف کنید. زیرا مصرف زیاد آب موجب جلوگیری از دست رفتن آب بدن می شود.  مصرف زغال فعال، به میزان مصرف آب کافی  همزمان با مثرف زغال فعال باعث دفع سریع سموم شده واز یبوست جلوگیری می کند.

میزان مصرف زغال فعال برای افراد

میزان مصرف مناسب زغال فعال با توجه به اینکه چه مشکلی دارید و برای چه مصرف می کنید مهم می باشد. برای مسمومیت یا اوردوز در بزرگسالان در ابتدا از ۵۰ الی ۱۰۰ گرم زغال فعال استفاده می شود. دوز پیشنهادی برای کودکان معمولا ۱۰ الی ۲۵ گرم است.  قبل از مصرف زغال فعال حتما با پزشک مشورت کنید زیرا میزان مسمومیت یا اوردوز هر کسی با بقیه متفاوت می باشد . برای درمان گاز معده، دوز مصرفی زغال فعال از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز می باشد. برای کاهش میزان کلسترول بهترین دوز مصرفی، روزانه ۴ تا ۳۲ گرم زغال فعال است.

 

 

نحوه مصرف زغال فعال

 

عوارض جانبی زغال فعال

مصرف  هر دارویی ممکن است یکسری عوارض جانبی در پی داشته باشد. که البته با بنا به بدن هر فرد متفاوت می باشد. عوارض جانی زغال فعال نیز شامل یبوست، سیاه شدن مدفوع، کند کار کردن مجرای روده، انسداد روده و از دست دادن آب بدن می باشد. ممکن است پس از مصرف، یک یا چند از این علایم برای شما پیش بیاید.
قبل از مصرف زغال فعال، دقت کنید که اگر دچار عارضه خاصی از جمله خونریزی روده یا انسداد روده، سوراخ شدن معده، کم آبی بدن و سیستم گوارش کم کار بوده اید یا اخیرا جراحی در ناحیه شکم داشته اید؛ در مصرف آن دقت کنید، چون ممکن است بدنتان به طرز متفاوتی نسبت به دیگران واکنش نشان دهد.

تداخل دارویی زغال فعال با سایر داروها

زغال فعال می تواند در عملکرد داروهای تجویز شده توسط پزشک خلل وارد کند و تاثیر داروها را کاهش دهد. حدود یک الی دو ساعت بین مصرف غذا، مکمل یا  دارو با زغال فعال فاصله دهید.
داروهایی که با زغال فعال ممکن است تداخل ایجاد کند:

آکریواستین، بوپروپیون، فنتالین، هیدروکودون، مکلیزین،متادون، مورفین،سولفات مورفین،مایکوفنولات موفتیل،مایکوفنولیک اسید، اکسی کدون، اکسی، مورفون،تاپنتادول،کلیدینیوم سی، استامینوفن،تئوفیلین، ضد افسردگی های سه حلقه ای، نالترکسون (در بیماران وابسته به مواد افیونی)

زغال فعال با شکم چه کاری انجام می دهد؟ اگر به میزان کافی از زغال فعال استفاده کنید، می تواند سموم مجاری گوارشی را از بین ببرد اما مصرف زیاد آن سبب یبوست می گردد.

قرص زغال فعال

خرید زغال فعال 

وقتی برای هر یک از اهداف بالا محصولات زغال را خریداری می کنید، باید بدانید که منبع زغال فعال خریداری شده از چیست؟ دنبال زغال فعالی بگردید که از پوست نارگیل یا انواع چوب ساخته شده باشد. به برخی از پودرهای زغال فعال، شیرین کننده های مصنوعی اضافه شده است تا آن را خوش طعم کند اما باید از مصرف آن ها بپرهیزید. شیرین کننده های مصنوعی سرشار از مواد شیمیایی هستند و این مواد شیمیایی به زغال فعال اجازه از بین بردن سموم را نمی دهند. برای مصرف زغال فعال اگر  دوست داشته باشید می توانید با آبمیوه طبیعی یا شیرین کننده های طبیعی ترکیب و اسفاده نمایید. برای خرید زغال فعال از پال تهویه البرز فقط کافیست تماس بگیرید.

 

 

فروش فیلتر هوای صنعتی