گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/05/31 - 10:24
كد :73

فواید و مشکلات دستگاه تصفیه هوا خانگی

امروزه با توجه به افزایش جمعیت و ماشینی شدن زندگی امروزی، افزایش کارخانه ها و سایر وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی که باعث الودگی هوا می شود، نفس کشیدن در هوای الوده برای سلامتی انسان به ویژه کودکان و سالمندان بسیار مضر و سخت است.

سالیانه تعداد بسیار زیادی از افراد به علت ابتلا به بیماری های ناشی از الودگی هوا فوت می شوند. تنفس هوای پاک، تمیز و عاری از هرگونه الودگی حتی در محیط خانه هم تبدیل به یک دغدغه تبدیل شده است. طی تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، الودگی هوای داخل ساختمان ها بیشتر از محیط بیرونی است.

فواید و مشکلات دستگاه تصفیه هوا خانگی

عملکرد دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

دستگاه تصفیه هوا خانگی شامل یک یا چند فیلتر و یک فن است که فن، هوای داخل اتاق را دریافت کرده و الودگی هایی را که شامل دود سیگار یا سموم مانند اسپری تمییز کننده سطوح و.. هستند را از محیط پاک می کند. این پروسه باعث می شود تا هوای پاکیزه در داخل اتاق جریان داشته باشد.
فیلترهای دستگاه تصفیه هوا شامل چند مدل هستند که اکثر این دستگاه ها شامل فیلتر هپا بوده و بازده بالایی دارند، اما دستگاه هایی دیگر تولید می شوند که شامل فیلتر کربن فعال یا اشعه ماور بنفش هستند.
نکته قابل توجه این است که بعضی از دستگاه ها شامل چند نوع از فیلتر های ذکر شده هستند.
دستگاه تصفیه کننده ماورا بنفش: این دستگاه با استفاده از اشعه ماورا بنفش الودگی ها را نابود می کنند، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که فیلتر ماورا بنفش گاز اوزون تولید می کند.
دستگاه تصفیه کننده رسوب دهنده های الکترواستاتیک: کاربرد این فیلتر اینگونه است که از انرژی الکتریکی باولتاژ بالا استفاده می شود تا ذراتی که از فیلتر هاعبور می کنند را شارژ کنند. ازنکات قابل توجه این فیلتر این است که دربازه های زمانی کوتاه مدت باید فیلتر ان تعویض گردد که ازمعایب ان به حساب می یابد. همچنین گاز اوزن تولید می کنند که در دراز مدت به ریه اسیب وارد می کند.
تصفیه کنند با فیلترهای کربن فعال: این فیلترها برای جذب بو وگاز ها بسیار مناسب هستند، ولی ذرات باکتری و ویروس ها را نمی توانند جذب کنند.
تصفیه کننده با فیلترهای هپا: فیلترهای هپا قابلیت جذب ذراتی به کوچکی ۰.۳ میکرون را  دارند. ذراتی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.
با توجه به نظرسنجی هایی که انجام شده است فیلترهای هپا قابلیت و کارامدی بیشتری نسبت به دیگر فیلترها دارند زیرا تقریبا ۹۹ درصد از الاینده ها را می توانند جذب کنند.

آیا دستگاه تصفیه در مبارزه با بوی بد حیوانات خانگی موثر است؟

یک دستگاه تصفیه هوا نه تنها با بوی حیوانات خانگی مبارزه می کند، بلکه تعجب خواهید کرد که چنین دستگاهی در مدت کوتاهی تا چه مقدار موی حیوانات را جمع می کند. اگر به دلیل بوهای نامطبوع حیوانات خانگی خود به طور دائم مجبور به تهویه هوای محیط های خانه هستید، این دستگاه با وجود یک فیلتر کوچک به نام فیلتر هپا می تواند این مشکل را برای شما حل کند.