گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/05/31 - 10:33
كد :75

سیستم های تهویه مطبوع و دستگاه های هواساز

انواع فیلتر هواساز و نحوه انتخاب آنها برای سیستم های هواساز یکی از مهم ترین بخش های طراحی و اجرای هواسازها می باشد. سالیانه در جهان سه میلیون نفر جان خود را در اثر آلودگی هوا از دست می دهند!!

این آمار می تواند برای هر انسانی شوک دهنده باشد. جالب اینجاست که بیش از ۹۰ درصد این آمار مربوط به کشورهای توسعه یافته می شود! در برخی از کشورها آمار مربوط به مرگ و میر در اثر آلودگی هوا حتی از تعداد قربانیان سوانح رانندگی نیز پیشی گرفته است.
دانشمندان معتقدند، ذرات زیان بار موجود در هوای مورد تنفس افراد، که عموماً آن ها را آلاینده می نامیم می توانند از طریق پوست، ریه، مخاط بدن و چشم، گوش یا … وارد بدن شده و در دراز مدت بافت بدن را از بین ببرند. اما برای مقابله با چنین مرگ خاموش و هولناکی چه باید کرد؟
آنچه که بر همگان واضح است، صنعت و تکنولوژی پیشروی جهان امروز را نمی توان متوقف ساخت. تعداد کارخانجات صنعتی روز به روز در حال افزایش است. بشر امروز بدون وسیله نقلیه اش عملاً فلج خواهد بود. شاید کمتر هفته ای را در همین ایران خودمان داشته باشیم که بدون اخبار آلودگی هوا سر شده باشد. اما همواره مشکلات ناشی از پیشرفت علم به دست خود علم قابل حل بوده است.

سیستم های تهویه مطبوع و دستگاه های هواساز

تکنولوژی سیستم های تهویه مطبوع

تکنولوژی سیستم های تهویه مطبوع و دستگاه های هواساز را می توان ثمره پیشرفت علم دانست. این دستگاه ها قادرند علاوه بر تنظیم درجه حرارت و رطوبت محیط زندگی، کار و فعالیت افراد، جریان هوایی تمیز و تازه در اختیار آن ها قرار دهند.
همانطور که می دانید، ذرات موجود در جریان هوا دارای ابعاد و سایزهای متفاوتی می باشند. این ذرات می توانند از ذرات گرد و غباری که در نور خورشید دیده می شوند تا ذرات بسیار ریزتری در حده ppb (در بیلیون) متفاوت باشند. از همین رو است که اغلب در طراحی و اجرای سیستم های هواساز از چندین لایه فیلتراسیون با انواع فیلترهای هواساز استفاده می شود.
برخی از این فیلترها که دارای راندمان نسبتا پایین تری هستند به عنوان پیش فیلتر در سیستم هواساز پیاده می شوند. اما برای جذب ذرات ریزتر از انواع فیلترهای با بازدهی فوق العاده بالا استفاده می گردد. بدین منظور اغلب چهار رنج بازدهی برای فیلترها در نظر گرفته می شود که عبارتند از:
پیش فیلترها با بازدهی پایین،فیلترهای میانی با بازدهی متوسط و فیلترهای نهایی که می توانند در دولایه بازدهی بالا و بازدهی فوق العاده بالا، یا یک لایه بازدهی بالا تعبیه گردند.
البته پیش فیلترها و فیلترهای میانی دستگاه هواساز در ابتدای استراکچر سیستم نصب می شوند. فیلترهای نهایی نیز پس از اجزای سیستمی دستگاه نظیر فن، کویل های سرمایشی و گرمایشی، رطوبت زن یا قطره گیر و … قرار می گیرند.
برای بررسی عملکرد فیلترها و زمان تعویض آن ها لازم است افت فشار استاتیکی فیلتر در زمان نصب و در زمان آزمون مقایسه گردد. در صورتی که معیار سنجش عملکرد فیلتر در کاتالوگ سیستم موجود نباشد، به صورت تخمینی دو برابر افت فشار استاتیکی اولیه را آستانه تعویض فیلتر در نظر می گیرند.

انواع فیلتر هواساز

•    فیلترهای فایبرگلاس (Fiberglass Filters) و پلی استر (Polyester Filter)
•    فیلترهای کیسه ای (Bag Filters)
•   فیلتر هپا (HEPA)، اولپا (ULPA) و …