فیلتر فلزی قابل شستشو

عموما ابن نوع فیلترها در اولین مرحله فیلتراسیون قرار می گیرند. قاب آنها آلومینیوم و یا ورق آهن گالوانیزه و قسمت فیلترکننده از لایه های نوری آلومینیومی یا منفذه های درجه بندی شده می باشد. این فیلترها قادرند اجسام و ذرات معلق در فضا را از 1 الی 2 میلی متر به بالا بگیرند.
افت فشار اولیه این پیش فیلترها 10 الی 20 پاسکال در جریان هوای 3400 مترم مکعب در ساعت می باشد و در ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شود.موارد مصرف این نوع فیلترها در صنایع فولاد، مس، پتروشیمی، نفت، خودروسازی و صنایع لاستیک (تایر و تیوپ) و غیره می باشد.
پیش فیلترهای فلزی که در ایران فیلترهای قابل شستشو نیز نامیده می شوند عموماً در اولین مرحله فیلتراسیون هوا قراردارند، و با توجه به ابعاد چشمه های آخرین صفحه مشبک آن قادر به گرفتن اجسام و ذرات معلق درفضا از قطر یک الی دو میلیمتر به بالا هستند .
ساختار پیش فیلترها به صورتی است که ورقه های توری فلزی به صورت چین خورده و تخت بر روی هم قرار داده شده است ، قرارگرفتن این صفحات به صورتی است که در قسمت ورودی هوا شبکه ها بزرگتر و به تدریج در آخرین مرحله دارای ریزترین شبکه می گردد.
فیلتر فلزی قابل شستشو

جنس پیش فیلتر فلزی

پیش فیلتر فلزی یا فیلتر قابل شستشو که از جنس استیل ، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می شود .در مدخل ورودی دستگاههای هوا ساز ، ایرواشر ،کمپسور ها و توربینها قرار میگیرد تا از ورود گرد و غبار و اجسام بزرگتر از دو میلیمتر جلوگیری کند.
افت فشار اولیه این پیش فیلترها 10 الی 20 پاسکال در جریان هوای 3400 متر مکعب در ساعت می باشد.پیش فیلترها از قاب فلزی ساخته شده که داخل آن توری سیمی بافته شده پر می شود.توری فیلتر (سیمی) را میتوان با چشمه ( مش ) های مختلف و تراکم پایین یا بسیار بالا تولید کرد.

کاربرد فیلتر فلزی

فیلترهای فلزی در انواع دستگاه های هواساز و تصفیه هوا، توربین ها، فن کویل و غیره به کار میرود.چون قابلیت فیلتر کردن ذرات درشت را دارند بنابراین در قسمت اول هوا ساز قرار میگیرد تا در مراحل بعدی ذرات ریزتر فیلتر شوند.
به طور کلی یکی از تجهیزات فیلتراسیون هوا فن فیلترها هستند که در صنایع دارویی ، بیمارستانی و صنایع الکترونیک ، میکرو الکترونیک و صنایع غذایی و تجهیزات بسته بندی آن و صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوانی دارند .
این نوع فن ها با توجه به فیلترهای نصب شده در آن وظیفه تامین هوای تازه بدون ذرات و آلودگی را به عهده دارند . پروانه استفاده شده در این فن ها عموماً سانتریفیوژ بکوارد می باشند . فیلترهای استفاده شده در این فنها با توجه به کاربرد آن متفاوت می باشد . در صنایع دارویی و بیمارستانی و … فیلتر فلزی قابل شستشو ، فیلتر هپا با راندمان 99.999% و کفی پلیتد به همراه لامپ UV استفاده می گردد. در صنایع دیگر عموماً فیلترهای استفاده شده فیلتر فلزی قابل شستشو ، فیلتر G3 , G4 استفاده می گردد.