تصفیه هوا فضاهای اداری 

تردد زیاد در محیط‌های اداری باعث می‌شود تا نفوذ آلودگی هوای بیرونی به داخل، یکی از اصلی ترین دلایل آلودگی در فضاهای اداری باشد. علاوه بر آن وجود فضاهای دکوراتیو اداری که در ساخت آن عناصر متنوعی از چوب های فشرده تا انواع رنگ ها، رزین ها و کفپوش ها مورد استفاده قرار می گیرد، باعث کاهش کیفیت هوا می‌شود. مواد و مصنوعات دکوراتیو منشا تولید انواع خطرناکی از گازهای آلاینده مثل فرمالدهید است. نظافت دائمی و استفاده زیاد از مواد شوینده در این محیظ‌ها هم میزان بخارات شیمیایی را بیشتر می‌کند.
تصفیه هوا فضاهای اداری 

ویروس ها و باکتری ها 

در دفاتر کار شرکت ها و محیط های اداری، معمولا تراکم افراد زیاد است. کافی است یک نفر در یک محیط بسته ناقل یک ویروس یا باکتری باشد تا سلامتی سایر کارکنان نیز به خطر بیفتد. در فضاهای اداری که ارباب رجوع دارند، این خطر چند برابر است

فرمالدهید، کشنده خاموش

 فرمالدهید یکی از متداول ترین آلاینده‌های محیط های اداری است. به احتمال بسیار زیاد فرمالدهید می تواند عامل ابتلا به سرطان باشد و تنفس آن در کوتاه مدت منجر به بروز علائمی مانند سردرد، سرگیجه، سوزش چشم ها و تپش قلب می شود.

آلودگی‌ هوای شهری

 در بیشتر روزهای سال هوای شهرهای بزرگ آلوده است و امکان تهویه هوا وجود ندارد. در این میان با ترددهای زیاد محیط‌های اداری هوای بیرون به داخل منتقل می‌شود. آلاینده‌های شهرهای بزرگ که دلیل اصلی آن‌ها ترافیک است شامل ذراتی به نام PM 2.5 هستند. ذرات بسیار ریزی که با ورود به جریان خون می‌توانند مشکلات بسیار جدی برای سلامتیمان به وجود بیاورند. در این میان استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوایی که از فیلتر هپا استفاده می‌کنند، این ذرات را از محیط حذف می‌کنند.

چرا تهویه هوا در فضاهای اداری نمی تواند جایگزین تصفیه هوا باشد؟ 

تفاوت اصلی فضای بسته با فضای آزاد، محبوس شدن آلودگی در آن است. چرا که در محیط‌ های بسته به ویژه در ساختمان‌ های امروزی که از پنجره ‌ها و درب‌ های عایق ساخته شده ‌اند، تهویه مناسبی وجود ندارد و هوا در آن به تله می ‌افتد. در هنگام احداث ساختمان یا پس از آن با راه ‌اندازی سیستم‌ های تهویه متناسب می‌توان آلودگی را مستقیما از نزدیکی محل انتشار آن به فضای بیرون هدایت کرد و اجازه داد با ورود هوای تازه از بیرون، بهبود کامل حاصل گردد. اما متاسفانه از آنجایی که آلودگی هوای بیرون در کلانشهرهای ایران به ویژه در فصول پاییز و زمستان شدت بالایی دارد این جابه جایی هوا چندان مفید نخواهد بود و منجر به هدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی نیز می شود که خود عاملی منفی است.

مطالب مرتبط : فیلتر کیسه ای | فیلتر هپا