گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/06/29 - 10:56
كد :87

راهکارهای کاربردی مقابله با آلرژی در فصل بهار

بهار فصل سبز شدن و شروع دوباره است. در عین حال همین فصل بهار برای بسیاری به معنی شروع شدن آلرژی فصلی است! امروزه با توجه به آلودگی هوا و گرد و غبار بروز حساسیت در فصول مختلف سال چیز عجیبی نیست.


اما در فصل بهار، گرده افشانی و باز شدن شکوفه‎ها و گل‌ها باعث تشدید آلرژی و سخت‌تر کردن اوضاع می‌شود. در این بین تا به حال درمان قطعی برای حساسیت فصلی معرفی نشده. اما راهکارها و روش‌های موثر بسیاری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند راحت‌تر فصل بهار را بگذرانید و از زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا درباره بوجود آمدن حساسیت در فصل بهار و راهکارهای مقابله با حساسیت فصلی بیشتر صحبت کنیم.

راهکارهای کاربردی مقابله با آلرژی در فصل بهار


قبل از اینکه درباره حساسیت فصلی و بویژه حساسیت در فصل بهار صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که انواع آلرژی‌ها به چه صورت دسته بندی شده‌اند و نشانه‌های بروز هر کدام چیست: 

حساسیت فصلی

 بر اساس تحقیقات aafa.org ، حدود ۶.۱ میلیون کودک و حدود ۲۰ میلیون بزرگسال در سراسر جهان هر سال با حساسیت فصلی دست و پنجه نرم می‌کنند. علائم بروز حساسیت فصلی معمولا در بهار و پاییز نمایان می‌شوند. از علائم آن می‌توان به خارش گلو، آبریزش بینی، عطسه و سرفه، خشکی پوست دست و صورت و ملتهب شدن چشم‌ها اشاره کرد. این علائم در اثر گرده افشانی گیاهان و گرده هاگ قارچ‌ها و کپک‌ها بوجود می‌آیند.

حساسیت دائمی 

حساسیت دائمی در هر موقع از سال ممکن است بروز پیدا کند. علائم آن معمولا سرفه، عطسه، آبریزش بینی یا التهاب چشم است. طی تحقیقات مختلف درباره عامل حساسیت زا در حساسیت‌های فصلی آمده که معمولا گرد و خاک، کپک، مو و شوره حیوانات  باعث تشدید آلرژی دائمی می‌شود.
هر روز حمام کنید 
همانطور که می‌دانید ذرات آلرژن در هوا با چشم دیده نمی‌شوند و به راحتی می‌توانند در سطح پوست، بین موها و مژه‌ها یا ابرو بنشینند. برای اینکه از شر آلرژن‌ها خلاص شوید وقتی به  خانه رسیدید قبل از هر چیز دوش بگیرید. 
لباس‌های بیرون را عوض کنید و بشویید 
بافت پارچه محل مناسبی برای جمع شدن آلرژن‌ها است. برای اینکه این مواد حساسیت زا را با خود به کل خانه نبرید، لباس هایی که بیرون می‌پوشید را عوض کنید و بشویید. حداقل هفته‌ای یکبار ملافه‌های تختان را بشویید به شست و شوی ملافه‌ها اهمیت دهید. بافت پارچه‌ای ملافه علاوه بر اینکه محل مناسبی برای پنهان شدن آلرژن‌ها است می‌تواند جای مناسبی برای رشد کپک و قارچ هم باشد. چرا که هم تاریک و هم مرطوب است.
 از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید
اغلب افراد پنجره ها را برای ساعاتی از روز باز می‌گذارند تا هوای محیط عوض شود. اما در بهار بهتر است باز کردن پنجره ها را فراموش کنید و از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید. دستگاه‌های تصفیه هوا فیلتر دار گزینه مناسبی برای پاکسازی آلرژن‌ها هستند. دستگاه تصفیه هوای مجهز به فیلتر هپا نه تنها در از بین بیردن مواد آلرژی زا موفق عمل می‌کند می‌تواند آلاینده‌ها و گازهای شیمیایی که تنفس آن مضر است را هم تصفیه کند.

مطالب مرتبط : فیلتر کیسه ای | فیلتر هپا