گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/06/29 - 11:00
كد :89

روش های فیلتراسیون فیلتر هپا

فیلتر هپا از در هم تنیده شدن نامنظم و تصادفی الیاف فایبرگلس ساخته می شود قطر الیاف مورد استفاده در ساخت فیلتر 0/5 تا 2 میکرو می باشد.

  انتشار و پراکندگی

در روش انتشار و پراکندگی ذرات آلاینده معلق با اندازه های بسیار کوچک بعد از برخورد به مولکوا های گازی جهت حرکتاشم تغییر می کند و همچنین سرعت حرکت این آلاینده ها نیز کاهش می یابد و به دلیل حرکن نامنظم در فیلتر گیر میکند. ذرات کوچک‌تر از ۰٫۱ میکرون به‌طور مداوم تغییر جهت می‌دهند و در یک مسیر نامنظم حرکت می‌کنند به همین دلیل فیلترهای هپا تنها قادر به تصفیه ذرات معلق هستند و نمی‌توانند بوهای ناخوشایند، فرمالدهید و ترکیبات آلی فرّار را تصفیه کنند.

روش های فیلتراسیون فیلتر هپا

گیر افتادن

در روش گیر افتادن که مختص ذرات بزرگتر از 1 میکرون می باشد که به دلیل تراکم بسیار بالای فیلتر باعث جذب آلاینده های معلق می شود
 مسدود شدن :وقتی که ذرات معلق همراه با جریان هوا وارد فیلتر می شود به دلیل اندازه بسیار کوچک آن به دیوارهای فیلتر هپا برخورد کرده و در همان جا می ماند این درحالتی است که جریان هوا با تغیر مسیر خود می تواند به راحتی از فیلتر عبور کرده و هوایی بدون آلاینده در اختیار شما قرار دهد. ذرات با قطر ۱۰۰ نانومتر که در جریان هوا وجود دارند در فیلتر گیر می کنند و جریان هوا از فیلتر عبور می‌کند 

فیلترهپا 

 این فیلتر هپا در واقع برای فیلتراسیون و جداسازی آلاینده های موجود و معلق در هوا استفاده می شود.فیلتر هپا می تواند 99/95درصد ذرات و آلاینده های با قطری بیش از 0/3 میکرون را فیلتراسیون کند.
عوامل موثر در جذب ذرات به وسیله فیلتر هپا :
سرعت عبور هوا از فیلتر
ضخامت فیلتر
قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر 
انواع ذرات معلق در هوا:
•    این ذرات به شکل جامد و مایع در هوا معلق هستند.
•    اندازه ی این ذرات از 500 میکرولیتر کوچکتر است.
•    نمونه ای از این ذرات که با چشم قابل رویت هستند گرد خاک موجود در هوا است.
•    در هوای آلوده این ذرات به دو دسته تقسیم می شوند.
•    آن دسته از ذراتی که قطر آنان کمتر از 2/5 میکرولیتر است و به دلیل کوچکی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.
particulate matter 2/5 
این ذرات به راحتی از راه تنفس وارد بدن ما می شودکه تاثیر مستقیم بر ایمنی بدن مخصوصا برای افرادی که مشکل تنفسی و بیماری های پیش زمینه ای مانند بیماری قلبی و آسم دارد.
برای مثال می توان به روزه هایی که هوا خیلی آلوده است اشاره کنیمکه میدان دید آلودگی موجود در هوا کم می شود که به دلیل میزان بسیار زیاد این ذرات معلق در هوا است و این ذرات معلق تاثیر مخربی بر انسان و حتی اکوسیستم داردکه به دلیل آلودگی و عدم استاندارد صنایع و نیروگاه ها و خودرو های فرسودهدر کلان شهرها بسیار خود نمایی میکند لازم به ذکر است در آتش سوزی جنگل ها نیز این گاز تولیدمی شود اما آلودگی آن به مراتب کمتر از آلودگی ای است که توسط شهر هال تولید میشود.
particulate matter 10 
این ذرات بزرگتر از 2/5 میکرون است و به همین دلیل کاملا با چشم غیر مسلح قابل رویت و حتی قابل استنشاق است.قطر این ذرات از 2/5 تا 10 میکرون است و جنس آن از بخار می باشد که در مجاورت صنایع و جاده ها کاملا مشخص است.امروزه با استفاده از تکنولوژی سیستم های تصفیه هوا به مقابله با این آلودگی ها می پردازد فیلتر هپا جزو مهمترین و کاربردی ترین صنایع فیلتراسیون مورد استفاده صنایع پزشکی و آزمایشگاهی و حتی کارخانجات برای تصفیه هوا استفاده میشوداین فیلتر قابلیت جذب 99/95% از آلودگی و ذرات معلق هوا را داردو به همین منظور استفاده از این فیلتر برای حفظ سلامتی کاربران از هرگونه آلودگی زیستی توصیه میشود
مطالب مرتبط : فیلتر کیسه ای | فیلتر هپا