گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/06/29 - 11:07
كد :93

بررسی تهویه هوا در سالن‌های ورزشی

تهویه مطبوع به طور دقیق عبارت است از  فن آوری رساندن شرایط طرح داخل به شرایط استاندارد یا آسایش مطلوب. شرایط می‌تواند شامل کیفیت هوا، دما، رطوبت و فشار باشد.

یا بهتر است، بگوییم: تهویه مطبوع سیستمی است که می‌تواند سه فاکتور سرعت جریان هوا، رطوبت و دما را کنترل کند. به صورت کلی تمام سیستم‌های تهویه مطبوع دارای یک سیّال عامل هستند که میتواند گرما را به محل موردنظر منتقل و یا از آن دفع کند.

بررسی تهویه هوا در سالن‌های ورزشی

اسپلیت

از محبوترین کانال‌های انتقال هوا، محسوب می‌شود. این کانال‌ها با سطح کانال اسپیرال یا مارپیچ مقاطع مختلف از جمله دایره، بیضی و مستطیل تولید می‌شوند و از ارکان مهم و اصلی سیستم‌های تهویه به شمار می‌آیند. کار آنها انتقال دادن هوای تازه به بخش‌های مختلف است و هوای کهنه را خارج می‌کند.
کانال‌های اسپیرال از ورق‌های فولادی (مخصوصا گالوانیزه یا ضدزنگ) تولید می‌شوند. کانال‌های اسپیرال بالاترین سطح استاندارد برای جلوگیری از نَشتی هوا به کار می‌روند، این نوع کانال‌کشی تأثیر قابل توجهی در میزان اُفت فشار هوا دارد. بنابراین اُفت فشار هوا در کانال‌کشی اسپیرال بسیار کم است. دلیل اصلی توزیع یکنواخت جریان هوا در این کانال‌کشی کاهش اُفت فشار هوا است، که باعث می‌شود اِتلاف انرژی کمتر شود.
مهمترین مکان‌هایی که می‌توان از کانال‌های مارپیچ در اجرای سیستم تهویه مطبوع استفاده کرد:
•    سالن‌های ورزشی
•    سالن‌های همایش و نمایشگاهی
•    کارخانه‌ها
•    انبارها
•    مدارس
•    مراکز مذهبی
•    سالن‌های سینما

بررسی تهویه هوا در سالن‌های ورزشی

معیارهای مهم طراحی و انتخاب سیستم تهویه برای سالن ورزشی
مفرح کردن محیط ورزشی برای ورزشکاران وتماشاگران
دستگاه‌های تهویه هوا می‌توانند با کنترل کردن دما، رطوبت و خشکی هوای داخلی سالن موجب رضایت ورزشکاران و تماشاگران در سالن‌های ورزشی ‌شود. کیفیت تهویه مطبوع در سالن‌های ورزشی از هدر رفتن انرژی از طریق تبخیر و راه‌یابی به بیرون جلوگیری می‌کند.
کنترل دما و رطوبت
در صورت عدم کنترل دما و رطوبت در تهویه سالن ورزشی ممکن است ورزشکاران دچار عطسه و سرفه و تنگی نفس شوند. بنابراین دما و رطوبت لازم در تهویه سالن ورزشی امری مهم و ضروری به شمار می‌آید.
خشک نبودن هوای سالن‌های ورزشی
پزشکان بر این باورند که فضاهای سرپوشیده نبایستی خیلی خشک باشند چرا که پوست دچار سوزش می‌شود و تنفس سخت خواهد بود مخصوصاً در فصل زمستان به دلیل وسایل گرمایشی، گرمای تولید شده با هوای سرد مخلوط می‌شود و ذرات معلق در هوا کاهش می‌یابد همچنین ذرات آبی که توسط هوا منتقل می‌شوند بر سلامت افراد تأثیر می‌گذارد.
مطالب مرتبط : فیلتر کیسه ای | فیلتر هپا